Piątek, 21 stycznia 2011

Prezydent o priorytetach polskiej polityki zagranicznej

Bronisław Komorowski wyraził też przekonanie, że po wyborach parlamentarnych w 2011 r. priorytety polskiej polityki zagranicznej zostaną w pełni zachowane. - Rok 2011 jest w Polsce rokiem wyborów parlamentarnych. Jestem przekonany, że w ich wyniku priorytety naszej polityki zagranicznej w pełni zostaną zachowane. Dotyczy to zarówno naszych stosunków dwustronnych z poszczególnymi państwami, jak i relacji wielostronnych - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że zasady, którymi kieruje się Polska w swej polityce zagranicznej, są od wielu lat niezmienne. - Jest wokół nich konsensus społeczny i jest zgoda większości ugrupowań politycznych. Będziemy więc umacniać nasze bezpieczeństwo i tworzyć warunki dla rozwoju społeczno-gospodarczego - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Demokracja, prawa i wolności człowieka, a także zobowiązania międzynarodowe, a szczególnie cele i zasady Narodów Zjednoczonych, były, są i będą dla nas busolą - zapewnił prezydent.

 

Dodał, że "nasza strategia polityczna opiera się na integracji w ramach UE, na sojuszniczych więziach ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami w ramach NATO, na budowaniu jak najlepszych stosunków z sąsiadami, na współpracy regionalnej, jak również na współpracy z partnerami pozaeuropejskimi oraz na uczestnictwie w rozwiązywaniu problemów globalnych".

 

Bronisław Komorowski podkreślał, że Polska nie będzie szczędzić wysiłków, aby podtrzymywać i rozwijać "serdeczne, partnerskie więzi w Europie i w innych regionach świata".

 

Pragniemy nadal współdziałać ze społecznością międzynarodową na rzecz stabilizacji i odbudowy Afganistanu - zapewnił prezydent.

 

Podkreślił też, że "dając wyraz europejskiemu zakorzenieniu Polski, z pierwszymi wizytami zagranicznymi udał się do Brukseli, Paryża i do Berlina". Zaznaczył, że w tym roku liczymy na dynamiczną współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego.

 

Zdaniem prezydenta "w sposób szczególny" Polska jest i będzie zaangażowana w sprawy naszego regionu - centralnej Europy.

 

Bronisław Komorowski zapewnił także, że nasz kraj pragnie rozwoju bliższych kontaktów dwustronnych z południowymi sąsiadami Europy: państwami Bliskiego Wschodu i i z państwami całej Afryki.

 

Jak mówił, "duże znaczenie przywiązujemy do rozwoju stosunków z państwami kontynentu azjatyckiego". Powiedział też, że Polska chce poszerzyć obszary współpracy z krajami obu Ameryk.

 

Prezydent RP w swoim przemówieniu wspomniał o ważnym - jak mówił - "dla nas wszystkich wydarzeniu, którym będzie od dawna oczekiwana" beatyfikacja Jana Pawła II.

 

Prezydent zaznaczył ponad to, że w minionym roku "oprócz wzruszeń i radości, przeżywaliśmy także wiele bardzo trudnych chwil". Przypomniał, że w katastrofie pod Smoleńskiem Polska straciła dziewięćdziesięciu sześciu "wybitnych obywateli", w tym prezydenta. - Solidarność milionów Polaków w momencie tej kwietniowej, bolesnej próby dała siłę naszemu państwu. Polska konstytucja i polskie instytucje polskiego państwa zdały ten ważny i bardzo trudny egzamin - ocenił Bronisław Komorowski. (PAP)

 

«««   12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.