Piątek, 18 lutego 2011

Prezydent na uroczystości wręczenia "Buzdyganów"

Dyrektor Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego w Warszawie prof. Stanisław Ilnicki, pomagający cierpiącym na zespół stresu pourazowego, to jeden z laureatów "Buzdyganów 2011" - nagrody przyznawanej wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom wojska.

 

- Z całego gorącego serca zwierzchnika sił zbrojnych gratuluję wszystkim wyróżnionym tym wspaniałym "Buzdyganem". Jestem przekonany, że za każdym z tych wyróżnień stoją ważne dokonania i osiągnięcia - powiedział uczestniczący w gali prezydent Bronisław Komorowski.

 

Bronisław Komorowski był laureatem przyznawanej przez tygodnik "Polska Zbrojna" nagrody w 2001 roku. 

 

Prof. Ilnicki został wyróżniony za to, że "dzięki pozytywistycznej pracy uczynił z kliniki dla poszkodowanych żołnierzy spokojną przystań, w której nie tylko się uśmiechają, lecz także zaczynają się śmiać całą gębą, a ich problemy psychiczne nie są już dziś tematem wstydliwym".

 

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć żołnierze z objawami stresu pourazowego, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie w Iraku oraz w Afganistanie. Wsparcie jest udzielane też ich rodzinom oraz innym osobom poszkodowanym, np. ofiarom zamachów terrorystycznych. Objawy stresu pourazowego stwierdzono u kilkudziesięciu żołnierzy, którzy pełnili służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku.

 

Wśród laureatów "Buzdyganów" jest też dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz obecny dowódca polskich żołnierzy w Afganistanie Andrzej Reudowicz oraz 2. Kompania Dalekiego Rozpoznania 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Żołnierze z tej jednostki zostali docenieni za osiągnięcie "absolutnie wybitnego poziomu żołnierskiego wyszkolenia". Służyli m.in. w Afganistanie latem 2009 r. Ich kolega, kpt. Daniel Ambroziński, zginął w zasadzce talibów na dowodzony przez niego pieszy patrol.

 

Kapituła nagrody doceniła także pełnomocnik szefa MON ds. wojskowej służby kobiet i przewodniczącą Rady do spraw Kobiet w Siłach Zbrojnych RP Bożenę Szubińską. Została ona wyróżniona za "reprezentowanie interesów kobiet całej polskiej armii nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej".

 

"Buzdygany 2010" trafiły także do instruktora Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu Włodzimierza Kopcia. Jest on twórcą systemu walki w bliskim kontakcie, który - jak podkreślono w uzasadnieniu - zepchnął do lamusa archaiczne i nieefektywne dotychczasowe metody szkolenia żołnierzy.

 

Nagroda trafiła też do prezesa Agencji Mienia Wojskowego Krzysztofa Michalskiego, zastępcy dowódcy 6. Brygady Powietrznodesantowej Tomasza Piekarskiego, specjalisty Sztabu Dowództwa Marynarki Wojennej i dowódcy Stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO Krzysztofa Rybaka. Wyróżniony został też rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej Bartosz Zajda oraz wiceprezes Zarządu EADS-PZL Władysław Skorski.

 

"Buzdygany" wręczane są od 17 lat osobom, pracującym na rzecz umacniania obronności i bezpieczeństwa, kształtowania nowego wizerunku Sił Zbrojnych, udziału w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, współpracy międzynarodowej oraz nauki i techniki wzmacniającej potencjał obronny kraju. Każdorazowo wyróżnianych jest kilka osób, wybieranych przez kapitułę składającą się z ubiegłorocznych laureatów.

 

Buzdygany to broń obuchowa składająca się z metalowej głowicy osadzonej na trzonku. Używane były w Europie od X do XV w., zarówno przez piechotę jak i jazdę. W Polsce od XVI do XVIII wieku stanowiły oznakę władzy oficerskiej.

 

(PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.