Środa, 2 marca 2011

Prezydent spotkał się z Prezydium Senackiej Komisji Obrony Narodowej

Spotkanie prezydenta z Prezydium Senackiej Komisji Obrony Narodowej

Na wniosek Senackiej Komisji Obrony Narodowej Prezydent RP Bronisław Komorowski spotkał się w środę w Pałacu Prezydenckim z Prezydium Komisji.

Podczas rozmowy omówione zostały priorytetowe dla bezpieczeństwa Polski kierunki Nowej Koncepcji Strategicznej NATO, polityczne i militarne uwarunkowania udziału Sił Zbrojnych RP w operacji wojskowej NATO w Afganistanie oraz plany rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Podkreślono fakt uwzględnienia w strategii sojuszniczej podstawowych priorytetów polskiego bezpieczeństwa, w tym znaczenia obrony kolektywnej na podstawie art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego, wraz z mechanizmami implementacyjnymi w postaci planów ewentualnościowych oraz ćwiczeń i manewrów wojskowych.

Ponadto zgodzono się, że polska strategia wobec Afganistanu powinna być realizowana w ramach strategii sojuszniczej, z uwzględnieniem stopniowego przekształcania operacji bojowej w misję szkoleniową do końca 2012 roku i ostatecznego jej zakończenia w roku 2014.

Uczestnicy spotkania, omawiając priorytety rozwoju Sił Zbrojnych RP, zwrócili szczególną uwagę na potrzebę reformy systemu dowodzenia, konsolidacji organizacyjnej wojska oraz racjonalizacji wydatków budżetowych, w tym przeznaczanych głównie na modernizację techniczną (np. ustanowienie wieloletnich programów modernizacyjnych z ustawowym umocowaniem ich budżetowania).

W spotkaniu uczestniczyli:
Prezydent RP Bronisław Komorowski
szef BBN minister Stanisław Koziej
przewodniczący komisji Maciej Klima
zastępca przewodniczącego Andrzej Owczarek
zastępca przewodniczącego Henryk Górski
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.