Piątek, 11 marca 2011

Prezydent: Ważna debata dla mojej decyzji ws. OFE

Jego zdaniem w dyskusji tej zabrakło jednak "wiarygodnych i niezależnych analiz dotyczących stabilności finansowej systemu emerytalnego oraz jego efektów socjalnych". Zwrócił więc uwagę na potrzebę powstania całościowego planu reformy systemu emerytalnego, którego "celem byłaby stabilizacja finansów publicznych".


- W kontekście dyskusji jawi się cały szereg pytań, z których chciałbym sam przedstawić dwa, jako w moim przekonaniu ważne - mówił prezydent. Jedno z pytań - mówił - dotyczy tego, "jaki wpływ mają dokonywane zmiany na sytuację ubezpieczonych i przyszłych emerytów". - To jest z punktu widzenia społeczeństwa rzecz najważniejsza - jak te zmiany wpłyną na kondycję, na możliwości, na poziom przyszłych emerytur w Polsce - powiedział prezydent.

 

- Czy możliwe jest dalsze finansowanie w dotychczasowej skali kosztów reformy, bez istotnego pogorszenia stabilności finansów publicznych oraz możliwości finansowania zadań rozwojowych, zwłaszcza w kontekście wykorzystania środków z funduszy strukturalnych UE? - pytał Bronisław Komorowski.


Jakie jeszcze działania – mówił prezydent Komorowski - poza podniesieniem wieku emerytalnego są niezbędne? - Czy jesteśmy w stanie zmierzać konsekwentnie do upowszechnienia dobrowolnych ubezpieczeń? Czy to może mieć wymiar tylko ubezpieczeń indywidualnych, czy też zakładowych? - pytał.


W ocenie prezydenta potrzebne jest przeprowadzanie systematycznych analiz wpływu systemu emerytalnego na finanse publiczne i poziom świadczeń. Dlatego - jak mówił - warto zastanowić się nad powołaniem niezależnego aktuariusza krajowego. Jak tłumaczył chodzi o "niezależny i wyspecjalizowany organ, który by tego rodzaju sprawdzenia, wyliczenia autoryzował".


Prezydencka minister Irena Wóycicka w swoim wystąpieniu przekonywała, że jakość życia na emeryturze nie powinna pogarszać się drastycznie w stosunku do okresu aktywności zawodowej.

 

Jednocześnie - mówiła - system emerytalny musi być długookresowo stabilny finansowo. W jej ocenie trzeba zastanowić się "jak zapewnić wyższe, niż wynika to z symulacji, emerytury w stosunku do wynagrodzeń w przyszłości". (PAP)
 

«««   12
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.