Piątek, 15 lipca 2011

Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej

Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej
Nominacje do Narodowej Rady Ekologicznej

53 firmy, samorządy i instytucje zostały laureatami tegorocznego konkursu ekologicznego "Przyjaźni środowisku", odbywającego się pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.  O wynikach konkursu "Przyjaźni środowisku" decyduje Narodowa Rada Ekologiczna (NRE), do której nominacje wręczono w piątek w Pałacu Prezydenckim. Działa ona pod przewodnictwem żony prezydenta - Anny Komorowskiej.

 

Prezydent powiedział uczestnikom spotkania, że po 20 latach działań na rzecz ekologii widać gołym okiem, że Polska jest krajem czystym, dbającym o zachowanie walorów środowiska naturalnego.  - To jest taki niekwestionowany chyba przez nikogo obszar pełnego, wielkiego dorobku, wielkich osiągnięć - zaznaczył.


Prezydent podkreślił, że dzięki działaniom m.in. wyróżnionych w piątek firm i ludzi Polska to kraj, w którym żyjemy lepiej, czyściej i z uwzględnieniem potrzeb środowiska, które mamy zostawić naszym dzieciom i wnukom. - To także państwa zasługa - dodał.


Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach. Tytuł gminy "przyjaznej środowisku" przypadł w tym roku 10 samorządom. Wybrano też 14 firm "przyjaznych środowisku".


10 tytułów i 4 wyróżnienia przyznano szkołom i przedszkolom i stowarzyszeniom w kategorii "promotor ekologii". Tytułami "Mecenas polskiej ekologii" wyróżniono 13 firm, szkół, stowarzyszeń i samorządów.


Dwie firmy: Sanator-Bis z Aleksandrowa Łódzkiego i Zakład Zagospodarowania Odpadów z Poznania uzyskały laur Europejskiej Nagrody Ekologicznej.


Prezydent nawiązując do przewodnictwa swojej żony w Radzie mówił, że o randze konkursu świadczy też umiejętność dobierania sobie współpracowników i szefów.  - Mnie moja żona zawsze przekonuje, żeby coś sprzątnąć, żeby było czysto, żeby było porządnie, żeby czasami pójść na spacer, docenić walory środowiska naturalnego, przyrody - podkreślał. Według niego pod takim kierownictwem, wspólnym wysiłkiem - również z jego udziałem - uda się dalej kontynuować działania konkursowe.


Do Rady kolejnej kadencji powołano 74 osób z parlamentu, inspektoratów ochrony środowiska, funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, uczelni oraz branżowych organizacji. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.