Wtorek, 2 sierpnia 2011

Ustawa o emeryturach i rentach z FUS - podpisana

Prezydent podpisał ustawę o emeryturach i rentach z FUS

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pozwalającą na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów. Przepisy mogą objąć blisko 47 tys. osób. Nowelizacja to pierwsza sfinalizowana w parlamencie inicjatywna ustawodawcza prezydenta Komorowskiego.

 

Dlatego Bronisław Komorowski we wtorek uroczyście podpisał ustawę w Pałacu Prezydenckim. 

 

- To dla mnie ważna chwila, bo podpisuję po raz pierwszy swój własny projekt, propozycję regulacji ustawowej, która trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta - powiedział Bronisław Komorowski.

 

 - To dobra okazja, żeby powiedzieć o metodzie pracy, jaką stosujemy w Kancelarii Prezydenta, tak aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka sporu politycznego, aby jednocześnie poprawiać wchodzące w życie rozwiązania, w takim kierunku, który służy interesowi publicznemu – podkreślił prezydent.
 

Zaznaczył, że nowelizacja jest ważna, bo przywraca zaufanie obywateli do systemu emerytalnego w Polsce , eliminuje to, co niewątpliwie się stało, czyli pewne zaskoczenie, rozwiązaniami daleko idącymi, także jeśli chodzi o skutki finansowe dla osób, które chcą kontynuować pracę na etacie posiadając uprawnienia emerytalne.

 

- Jest ważna z punktu widzenia obaw prawie 50 tys. osób w Polsce, które miały wątpliwości, czy nowe regulacje nie będą oznaczały dla nich poważnych utrudnień i straty finansowej – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Dziękował minister w Kancelarii Prezydenta Irenie Wóycickiej, która pracowała nad zmianami oraz parlamentarzystom za współpracę.

 

Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października celem kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy.

 

Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Możliwość ponownego przeliczenia emerytury będą miały osoby, które zawieszą emeryturę na okres co najmniej 18 miesięcy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.