Niedziela, 11 września 2011

Prezydent na koncercie poświęconym pamięci ofiar 11 września

Prezydent Bronisław Komorowski był gościem honorowym na rocznicowym koncercie w Filharmonii Narodowej poświęconym pamięci ofiar zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 r. w USA. Bronisław Komorowski, który przybył na koncert wraz z małżonką.

 

Podczas koncertu odegrano September Symphony Wojciecha Kilara i Adagio for Strings Samuela Barbera. 

 

Przed rozpoczęciem koncertu prezydent powiedział, że zamachy z 11 września 2001 r. były wydarzeniem, które na zawsze ukształtowało naszą pamięć i widzenie świata.

 

- Są takie chwile i są takie wydarzenia, które na długo albo na zawsze kształtują pamięć narodów i ludzi. Są takie wydarzenia i takie chwile, które kształtują nasze widzenie świata też na długo albo nawet na zawsze. Takim właśnie wydarzeniem, takim momentem historycznym było to wszystko, co wiąże się z datą 11 września 2001 roku - powiedział prezydent. 

 

- W dalszym ciągu bardzo dobrze pamiętamy te sceny przekazywane przez środki masowego przekazu, te straszne sceny, które oglądaliśmy wszyscy. Ale również bardzo dobrze pamiętamy własne myśli i własne uczucia, które towarzyszyły nam wtedy, przed dziesięciu laty. Pamiętamy to zdumienie i to niedowierzanie. Pamiętamy ten skurcz serca, kiedy do nas docierało, że to jest bolesna prawda, że to tragiczna rzeczywistość. Pamiętamy i własne przerażenie i własne łzy i własne zaciskające się pięści - dodał Bronisław Komorowski. 

 

- Ta pamięć trwa nadal, tej pamięci chcemy być wierni, tej pamięci chcemy służyć, pracując publicznie - zaznaczył.

 

Prezydent wyraził w imieniu Polaków solidarność z narodem amerykańskim. - Panie Ambasadorze chciałbym Pana prosić o przekazanie całemu narodowi amerykańskiemu wyrazów naszej polskiej pamięci i wyrazów naszej polskiej solidarności - powiedział prezydent do ambasadora USA w Polsce.

Zobacz także: Przesłanie prezydenta w 10. rocznicę zamachów w USA
Honorowy patronat nad koncertem objął właśnie ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.


Koncert rozpoczął utwór „Adagio for strings” amerykańskiego kompozytora Samuela Barbera. To najsłynniejsze dzieło Barbera, skomponowane w 1938 roku; z racji żałobnego charakteru szybko stało się dziełem wykonywanym na państwowych uroczystościach kommemoracyjnych w USA. Adagio doczekało się licznych nagrań w wykonaniu najwybitniejszych orkiestr świata.


"September Symphony” Wojciecha Kilara powstała pod wpływem wydarzeń w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Symfonię, która składa się z czterech części, Kilar ukończył w 2003 r. (inf. własna, PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.