Środa, 5 października 2011

Prezydent wręczył odznaczenia i nominacje profesorskie

Prezydent wręczył w środę odznaczenia państwowe za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej, za popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie oraz wręczył nominacje profesorskie.

 

Zobacz także: Lista odznaczonych pracowników naukowych Prezydent wręczył nominacje 71 profesorom

 

Prezydent wskazywał na wyzwania, jakie stoją przed polskim szkolnictwem wyższym.

- Nazwałbym to obowiązkiem szukania możliwości przyspieszenia rozwoju i uzyskania realnych zdolności skutecznego konkurowania w obliczu nowych wyzwań - mówił w czasie uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zaznaczył, że te nowe wyzwania dla szkół wyższych to m.in. procesy demograficzne, które będą zmuszały uczelnie i instytucje naukowe do konkurowania o studenta.

 

- Wielkim wyzwaniem jest też otwartość na Europę i świat – ocenił prezydent. Wskazał, że np. w systemie niemieckim 30 % stanowią studenci cudzoziemcy.

Wśród wyzwań Bronisław Komorowski wymienił także potrzebę innowacyjności w gospodarce i w każdym obszarze funkcjonowania życia społecznego, bo to wymóg sprostania konkurencji w wymiarze globalnym.
 

Jednocześnie prezydent podkreślił, że jednym z elementów wyznaczających istnienie realnych szans na skuteczną konkurencję jest materiał ludzki. - To ludzie tworzą klimat, tworzą aspiracje i tworzą podstawy do tego, aby skutecznie konkurować z innymi w Europie i świecie. Nic nie zastąpi relacji mistrz-uczeń, nic nie zastąpi autorytetu, tradycji uniwersyteckich, nic nie zastąpi osobistego doświadczenia życiowego i naukowego konkretnych ludzi, a przede wszystkim nic nie zastąpi w tej roli profesorów – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Gratulując odznaczonym i nominowanych życzył, żeby wspólnym wysiłkiem udało się polską naukę wprowadzać w coraz większym zakresie w koleiny nie tylko nowoczesności, ale także zdolności do skutecznego konkurowania.
 

Równocześnie do tych wielki osiągnięć polskiej nauki prezydent zaliczył ogromny skok w ciągu tych 20 lat naszej demokracji, jeśli chodzi o poziom naszej skolaryzacji, liczbę osób zdobywających wyższe wykształcenie, ale też stałe zwiększanie nakładów finansowych, co oznacza, że mamy szansę gonienia świata, który się inaczej rozwijał, czasami świata zamożniejszego.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.