Poniedziałek, 10 października 2011

Prezydent otrzymał Medal Złoty UKSW

Prezydent otrzymał Medal Złoty UKSW

Prezydent Bronisław Komorowski, pełniąc najwyższą godność w państwie jest wyrazicielem pojednania, zgody oraz jedności w narodzie, jak również w rodzinie - w uznaniu tych zasług Senat UKSW nadał prezydentowi Medal Złoty Uniwersytetu.

 

W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w uroczystej inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

 

Zobacz także: Ordery dla wykładowców i pracowników UKSW

 

- Prezydent Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Pan Bronisław Komorowski, pełniąc najwyższą godność w państwie jest wyrazicielem pojednania, zgody oraz jedności w narodzie, jak również w rodzinie. Są to wartości, które wpisują się w misję Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uczelni, która dąży do jedności wszystkich opcji światopoglądowych w swych murach - głosi uchwała Senatu UKSW. 

 

W uznaniu tych zasług Senat Uczelni postanowił nadać Prezydentowi Medal Złoty Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego prezydent Bronisław Komorowski życzył uczelni, by nowoczesność oznaczała dla niej "wyzwania, a nie zagrożenia". Zdaniem Bronisława Komorowskiego, warszawski UKSW stanowi coś w rodzaju "styku Kościoła i państwa, wiary i nauki". - Wydaje mi się, że gdzie jak gdzie, ale w takim miejscu trzeba z odwagą powiedzieć, jak odpowiedzieć na wyzwania przyszłości. Trzeba też stawiać zadania, by na UKSW była odwaga w myśleniu o nowoczesności jako o wyzwaniu, nie o zagrożeniu - powiedział.

 

Do kolejnych wyzwań, zdaniem prezydenta należy konieczność konkurowania na różnych płaszczyznach, m.in. między uczelniami. - Dzisiaj w Europie jest ponad cztery tysiące uczelni. W Polsce jest ich ponad czterysta. To oznacza, że musimy rozumieć istotę wyzwania przyszłości, jakim jest posiadanie zdolności do konkurowania w wielu obszarach - tak, aby zagwarantować takie owoce funkcjonowania instytucji, które by przyciągały ludzi, dawały możliwość bycia lepszym w świecie zbudowanym na zasadzie konkurencji - mówił.

 

Bronisław Komorowski podkreślał, jak ważne jest konkurowanie szkół wyższych o studentów, m.in. z zagranicy. W Polsce odsetek studentów-obcokrajowców wynosi mniej więcej 0,06 proc. - W sąsiednich Niemczech jest to 30 proc. - zauważył. (PAP, inf własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.