Wtorek, 8 listopada 2011

Prezydent na inauguracji Senatu VIII kadencji

Prezydent Bronisław Komorowski na inauguracyjnym posiedzeniu Senatu podkreślił, że zadaniem tej Izby było, jest i będzie czuwanie nie nad jakością powstającego prawa, a debata w Senacie winna być w najwyższym stopniu merytoryczna i w jak najmniejszym stopniu naznaczona myśleniem w kategoriach partyjnych.

 

Potrzebne jest takie procedowanie nad projektami ustawy, aby efekt końcowy nie budził wątpliwości natury konstytucyjnej – podkreślał w Senacie prezydent. I dodał, że refleksja nad powstawaniem prawa czyni Senat naturalnym sojusznikiem urzędu prezydenckiego. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP przed Senatem VIII kadencji


Zaznaczył, że poza rygorystycznym przestrzeganiem już obowiązujących reguł, warto jest w moim przekonaniu położyć większy nacisk na publiczną debatę towarzyszącą pracom nad przygotowywanym prawem. Szczególnie – jak podkreślił - jeśli dotyczy to kwestii kontrowersyjnych i trudnych.

 

 

- Oczekuję, że Senat poprzez swój autorytet, Wysokiej Izby, będzie działał na rzecz wzrostu zaufania społeczeństwa do państwa i wzajemnego zaufania obywateli, wzmocni nasze wspólne wysiłki na rzecz społeczeństwa obywatelskiego - podkreślał prezydent.

 

Prezydent zwrócił uwagę na ogromne zasługi Senatu w obszarze solidarności z naszymi rodakami żyjącymi poza granicami kraju. - Chciałbym więc wyrazić tutaj, właśnie w Senacie, moje głębokie przekonanie, że nasze wspólne działanie na rzecz polskiej mniejszości da się w pełni pogodzić z budową procesu pojednania i współpracy z naszymi sąsiadami – powiedział.
 

Bronisław Komorowski podkreślał, że muszą być kontynuowane wysiłki na rzecz pojednania z krajami i narodami sąsiednimi. - To także jest dziedzictwo wspaniałej przeszłości solidarnościowej – ocenił.

 

- Szczególne znaczenie powinno mieć oczekiwanie, wspieranie i zachęcanie do konsekwentnych, chciałbym podkreślić to słowo, do konsekwentnych działań naszego ważnego partnera i sojusznika - Ukrainy, w jej drodze do Unii Europejskiej – mówił prezydent.
 

- Myślę, że wyrażę naszą wspólną polską nadzieję, że pomoc dla narodu białoruskiego, której udzielamy, przyniesie istotne poszerzenie obszaru wolności w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju – dodał.
 

W swoim przemówieniu w Senacie prezydent powtórzył też najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed Polską, o czym wcześniej mówił w Sejmie. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP przed Sejmem VII kadencji Prezydent o wyzwaniach stojących przed Polską

 

Prezydent tuż po przybyciu do Senatu złożył kwiaty pod tablicą w hołdzie senatorom II RP.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.