Niedziela, 11 grudnia 2011

Para Prezydencka na Gali „Nagrody Kisiela 2011”

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zostały wręczone w niedzielę wieczorem nagrody Kisiela. Gościem gali był prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką. W tym roku kapituła nagrody pod przewodnictwem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego uhonorowała nimi trzy kobiety. W kategorii "polityka" laureatką została minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, w kategorii "publicysta" - Janina Paradowska, a kategorii "przedsiębiorca" - Krystyna Janda.


Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że nagroda Kisiela ma swoją rangę i pozycję "nie tylko ze względu na niebywałą, niebanalną, ciekawą postać Stefana Kisielewskiego, ale również ze względu na autorytet i dorobek tych wszystkich osób, które tą nagrodą zostały wyróżnione". Podkreślił, że przyznawana jest ona "za odwagę, za głoszenie poglądów często daleko odbiegających od poglądów modnych i od poglądów jedynie słusznych". Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę, że fakt uhonorowania w sposób szczególny trzech odważnych, mądrych i profesjonalnych kobiet, ważnych dla polskiego życia publicznego, mieści się w logice konsekwencji przyjęcia takiego właśnie kształtu nagrody. Przypomniał, że ma to miejsce u schyłku Roku Marii Skłodowskiej-Curie.


Jednozdaniowe uzasadnienia nagród brzmią: dla Bieńkowskiej - "za mnożenie przez dzielenie", dla Paradowskiej - "za własny głos", a dla prowadzącej warszawski Teatr Polonia Jandy - "za kolejną rolę życia".


Stefan Kisielewski był publicystą tygodnika "Wprost", pisarzem i kompozytorem. Po raz pierwszy nagrody przyznał on sam w 1990 r. Po śmierci Kisiela w 1992 r. nagrody jego imienia zaczęła przyznawać kapituła, w skład której wchodzą laureaci z lat poprzednich. Otrzymują je osoby, które w ocenie kapituły mogą pochwalić się w swojej pracy zawodowej szczególnymi osiągnięciami. (PAP, inf. własna)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.