Czwartek, 15 marca 2012

Posiedzenie RBN nt. szczytu NATO w Chicago

Polska konsekwentnie będzie się opowiadała za pełnym zrealizowaniem ustaleń ze szczytu w Lizbonie - to znaczy za jednoznacznym zakończeniem operacji militarnej w Afganistanie w 2014 roku – oświadczył prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.  - I za konsekwentnym przestawianiem akcentów w ramach misji na szkolenie wojsk afgańskich - dodał.

 

- Polska jest strażnikiem tego, aby strategia z Lizbony była zrealizowana do końca i konsekwentnie - zaznaczył Bronisław Komorowski.

  

Tematem czwartkowego posiedzenia RBN był majowy szczyt NATO w Chicago, w tym strategia wobec Afganistanu. Rada Bezpieczeństwa Narodowego zbiera się z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad. W jej skład wchodzą premier, szef PO Donald Tusk; marszałkowie Sejmu - Ewa Kopacz i Senatu - Bogdan Borusewicz; wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak; szef BBN Stanisław Koziej; szef MSZ Radosław Sikorski; minister obrony Tomasz Siemoniak; minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, przewodniczący Ruchu Palikota Janusz Palikot i szef SLD Leszek Miller.

 

- Ustaliliśmy też – na wszelki wypadek - że gdyby pojawiły się pokusy, pomysły na przedłużanie obecności w Afganistanie, Polska będzie dysponowała własną strategią zakończenia misji i własną strategią wyprowadzenia wojsk – powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej. Jak dodał, fragmentem takich przygotowań będzie wizyta Ministra Obrony Narodowej w Uzbekistanie. Zaznaczył, że chodzi zapewnienie szlaków komunikacyjnych, zawarcie umów dwustronnych, a nie tylko w ramach NATO - jako całości.

 

- Jednocześnie minister spraw zagranicznych ma przedstawić RBN rządowy projekt naszej strategii działań na rzecz Afganistanu po 2014 r., czyli po wycofaniu wojsk - zapowiedział prezydent.

 

Prezydent był pytany o głosy dotyczące wcześniejszego zakończenia misji NATO wobec ostatniej masakry cywilów przez amerykańskiego żołnierza w prowincji Kandahar. 


- Wydaje mi się, że wszelkie gwałtowne ruchy będące efektem mniejszych lub większych nieszczęść, dramatów, które się dzieją na teatrze działań militarnych w Afganistanie byłyby błędem. Sojusz przyjął m.in. także pod wpływem oczekiwań polskich strategię na zakończenie misji w 2014 i wcześniejsze przestawienie obecności żołnierzy na misję o zdecydowanym charakterze szkoleniowym. Trudno pod wpływem jednego naprawdę dramatycznego wydarzenia zmienia się strategię całego Sojuszu – odpowiedział Bronisław Komorowski. Zwrócił też uwagę, że procesu wycofania wojsk nie da się dokonać w perspektywie paru miesięcy.
  Zobacz także: Prezydent w Afganistanie Spotkanie z polskimi żołnierzami w Afganistanie

Prezydent  6 marca był z wizytą w Afganistanie, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Hamidem Karzajem, rozmawiał też z dowódcą ISAF gen. Johnem R. Allenem. Zapowiedział wówczas, że Polska chce zakończyć misję bojową w Afganistanie zgodnie z planem NATO, zamierza też pomagać temu krajowi po zakończeniu misji ISAF w 2014 r.; na razie obecność polskich żołnierzy jest niezbędna. 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.