Środa, 18 kwietnia 2012

Jubileusz Tadeusza Mazowieckiego

Prezydent Bronisław Komorowski dziękował Tadeuszowi Mazowieckiemu za wniesienie do polskiego życia publicznego mądrości i umiaru. W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 85. urodzin Tadeusza Mazowieckiego. - 85 lat to jest szmat drogi, na której spotkałem bardzo wielu dobrych ludzi - powiedział Jubilat.

 

Przejdź do strony Taduesza Mazowieckiego >>

 

- Chciałem ci w sposób serdeczny i szczególny podziękować za to, że do polskiego życia publicznego, polskiego życia politycznego, ale także do wielkiego obozu mądrej rewolucji wniosłeś mądrość i umiar - powiedział prezydent. - To nie zawsze jest doceniane, to nie zawsze jest w sposób należyty rozumiane – dodał .
 

Ale - podkreślił Bronisław Komorowski - dzisiaj, po tylu latach możemy powiedzieć, że byliśmy wystarczająco ostrzy i na szczęście - twoją mądrością i innych ludzi - wystarczająco mądrzy, aby odzyskać wolność i zagospodarować wolność w Polsce i dzisiaj cieszyć się ojczyzną zasadniczo inną od tej, która była naszym udziałem przez kilkadziesiąt lat. - Za to chciałbym ci w sposób serdeczny i szczególny podziękować – powiedział prezydent.
 

W prezencie prezydent podarował Jubilatowi archiwalne zdjęcie przedstawiające: Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego oraz Donalda Tuska.  - Rzadko się zdarza, aby spod ręki konkretnego człowieka wyszli jednocześnie i premier Polski, i prezydent. Masz tego rodzaju osób wdzięcznych więcej, masz wielu ludzi, którzy skorzystali z twojej mądrości. Ja chciałbym również zaliczać się do tego grona, które mówi: Tadeuszowi Mazowieckiemu zawdzięczam bardzo, bardzo wiele - mówił prezydent. 

 

- Mam nadzieję, że patrząc na tę salę odczuwasz Tadeuszu ogromną satysfakcję, bo są tu twoi przyjaciele i współpracownicy, ale także ci, którzy tobie zawdzięczają ukształtowanie i pewien szczególny rys odpowiedzialności za państwo polskie i wolę działania, aby w sposób mądry zmieniać rzeczywistość - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Opowiedział też, że poznał Tadeusza Mazowieckiego w obozie internowania w Jaworzu. Prezydent wspomniał usłyszaną od Tadeusza Mazowieckiego anegdotę o rozmowie na "spacerniaku" Mazowieckiego z radykalnym działaczem Solidarności Sewerynem Jaworskim, już po wprowadzeniu stanu wojennego.

 

- Rozmowa wyglądała w ten sposób: Seweryn Jaworski mówi: "I co, panie Tadeuszu? Mówiłem: ostrzej, mówiłem: ostrzej". Odpowiedziałeś Sewerynowi Jaworskiemu - w jakiejś mierze także mnie odpowiadając - "Mówiłem panie Sewerynie: mądrzej, mówiłem panie Sewerynie: mądrzej" - opowiadał Bronisław Komorowski.

 

Dodał, że te słowa były skierowane pośrednio także do niego, bo należał ludzi, którzy uważali, że należy zawsze postępować odważnie, dzielnie i ostro. Ale - jak podkreślił prezydent - zawsze przychodzi taki moment, kiedy okazuje się, że odwagą jest mądrość, odwagą jest umiar, odwagą jest umiejętność brania odpowiedzialności.

 

12»»»
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.