Czwartek, 3 maja 2012

Prezydent zwiedził wystawę "Pod wspólnym niebem"

Wystawa "Pod wspólnym niebem" na Zamku Królewskim w Warszawie pokazuje drogę wiodącą przez dzieje do wielkiego dzieła, jakim była Konstytucja 3 Maja i jest świadectwem zróżnicowania kulturowego, językowego i religijnego Polski - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Cieszę się, że jest tak dużo wydarzeń, które razem budują mozaikę polskiej wiedzy i dumy z przeszłości po to, abyśmy lepiej rozumieli współczesność – powiedział w czwartek prezydent podczas zwiedzania ekspozycji, prezentującej różnorodność kulturową Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

- Wszystko to razem stanowi wspólne dziedzictwo i źródło myślenia o przyszłości Polski. To ciekawa wystawa pokazana w sposób nowoczesny z zastosowaniem zupełnie nowych technik, w starej dobrej sprawie - podkreślił Bronisław Komorowski, który sprawuje honorowy patronat nad wystawą.

 

Wystawa ,,Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)" została zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i prezentuje dziedzictwo oraz bogactwo kulturowe i etniczne I Rzeczypospolitej.

 

Wśród bardzo cennych eksponatów, na wystawie znajdują się m.in. oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji m.in. mapy multimedialne oraz tzw. pokazy poliwizyjne. Dzięki nim możliwa jest m.in. atrakcyjna ekspozycja panoram wielu miast we wczesnej epoce nowożytnej, a także mało znanych szkiców gdańszczanina Martina Grunewega z jego licznych podróży po Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku.
 

Ekspozycja na Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna do 31 lipca 2012.

(PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.