Niedziela, 6 maja 2012

Bronisław Komorowski o pomniku Ryszarda Siwca

Prezydent Bronisław Komorowski pytany o odsłonięty w sobotę przy Stadionie Narodowym w Warszawie pomnik Ryszarda Siwca, który w 1968 r. w proteście przeciw agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację dokonał aktu samospalenia w czasie Centralnych Dożynek na Stadionie Dziesięciolecia, powiedział w niedzielę:

 

„Wydaje się rzeczą oczywistą wynikającą z pewnej przyzwoitości, żeby to dramatyczne wydarzenie upamiętnić w tym miejscu, gdzie będą miały miejsce rozgrywki, wydarzenia sportowej rangi. Bo to jest także przypomnienie dramatycznej historii roku 1968, w którym i Polacy niepytani o zgodę uczestniczyli jako cząstka Układu Warszawskiego w inwazji na ówczesną Czechosłowację.

 

Wtedy każdy odruch niezgody na takie działanie był z pogranicza bohaterstw a już tak dramatyczne zaznaczenie niezgody, jakim było samospalenie, warte jest przypomnienia.

 

Mam zresztą osobiste wspomnienie związane częściowo z tym dramatem pana Siwca. Pamiętam, jak sami próbowaliśmy na zasadach jeszcze takich prekonspiracji pomarcowej w 1968 roku, jakoś powiadomić warszawiaków przynajmniej o tym niezwykłym wydarzeniu, dramatycznym.

 

Pamiętam, jak z własnym szwagrem robiłem ulotki, takie fotograficzne po to, aby potem je gdzieś rozrzucać po mieście. I o ile mnie pamięć nie myli, autorem tekstu był chyba Antoni Macierewicz, co dzisiaj nabiera szczególnego znaczenia". (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.