Poniedziałek, 28 maja 2012

Prezydent o patriotyzmie w wymiarze lokalnym

Prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podkreślał, że nowoczesne myślenie o Ojczyźnie widać w funkcjonowaniu samorządu. - Tam nowoczesny patriotyzm ma wymiar lokalny i ogólnonarodowy - zaznaczył.

 

- Chyląc głowę przed samorządem polskim, chcę zakończyć wyznaniem: marząc - a pewnie jest to marzenie nas wszystkich - o nowoczesnym polskim patriotyzmie najłatwiej wskazać na osiągnięcia tego nowoczesnego myślenia o Ojczyźnie właśnie patrząc na to, jak funkcjonuje samorząd, jak realizuje oczekiwania ludzi. Tam ten patriotyzm ma wymiar i lokalny, i ogólnonarodowy, ogólnopaństwowy. Ma wymiar jednocześnie bardzo konkretny, przejawiający się jednocześnie w rozwiązywaniu realnych problemów i w sięganiu po wspólną symbolikę, tak jak choćby przy okazji "Majówki z Polską"  - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 

Przypomniał też, że Dzień Samorządu Terytorialnego jest obchodzony na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w Polsce, które odbyły się 27 maja 1990 roku.  I dodał, że z okazji Święta 3 Maja odznaczył Jerzego Regulskiego - jednego z ojców odnowicieli samorządu terytorialnego w Polsce.

 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Święta 3 Maja - Dziś cieszę się, że mogę odznaczyć, tych, którzy w sposób umiejętny i z sukcesami - nie tylko osobistej natury, ale też całych społeczności lokalnych - praktykują dobrze funkcjonowanie samorządności w Polsce - powiedział prezydent. Podkreślił jednocześnie, że te odznaczenia stanowią także podziękowanie dla całej Polski samorządnej - tak jak ona jest skomplikowana i zróżnicowana.

 

- Mam świadomość, że za każdym z tych odznaczeń stoją autentyczne dokonania, osiągnięcia, autentyczna praca, wysiłek, a często ryzyko, wyrzeczenia i kłopoty. Za to wszystko najserdeczniej dziękujemy - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Dziękował też za zaangażowanie w akcję "Majówka z Polską" oraz konkurs "Dobry Klimat Dla Rodziny", który jest znakomitą okazją do wyróżnienia i uhonorowania tych gmin i powiatów, które podejmują szczególnie wartościowe działania na rzecz wspierania rodzin. Zobacz także: „Majówka z Polską” – Para Prezydencka i sportowcy zapraszają do świętowania Konkurs "Dobry Klimat dla Rodziny" - zainaugurowany

 

- Mam też nadzieję, że od przyszłego roku zostanie uruchomiona szczególna nagroda prezydencka - nagroda obywatelska. Bo przecież w wymiarze i ogólnonarodowym, i w wymiarze lokalnym na każdym szczeblu zawsze chodzi o to, czy potrafimy w sposób umiejętny wydobywać dobre cechy obywatelskie, czy potrafimy zachęcać ludzi do tego, aby działali jak dobrzy obywatele na własną rzecz i na rzecz innych - powiedział Bronisław Komorowski.

Zobacz także: Odznaczenia z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego

 

Podczas poniedziałkowej uroczystości prezydent wręczył także dyplomy oraz flagi laureatom akcji „Majówka z Polską”. Wyróżnione zostały:
 

1. Miasto Białystok - za Najpiękniej Podświetlony Budynek Publiczny -osiemnastowieczny pałacyk gościnny Branickich, w którym mieści się obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Dyplom uznania i flagę odebrał Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


2. Miasto Katowice - za Najpiękniej podświetloną Przestrzeń Publiczną - tereny i obiekty: halę widowiskowo-sportowa, katowicki Spodek, nowoczesną galerię sztuki - Rondo sztuki oraz Pomnik Powstańców Śląskich. Dyplom uznania i flagę odebrał Wiceprezydent Katowic Marcin Krupa.


3. Miasto Gorzów Wielkopolski - za Najpiękniej Udekorowaną Przestrzeń Publiczną obejmującą budynek Urzędu Miasta, główne ciągi komunikacyjne miasta oraz Kościół Katedralny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonię Gorzowską. Dyplom uznania i flagę odebrał Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Jędrzejczak.


4. Województwo Lubelskie - za Najpiękniej Udekorowany Budynek Publiczny - dom z przełomu XVI-XVII w. na lubelskiej starówce, w którym mieści się obecnie Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dyplomy uznania i flagi odebrali Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Tomasz Zając oraz Dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Andrzej Zieliński.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.