Poniedziałek, 11 czerwca 2012

Oficjalny obiad na cześć włoskiej Pary Prezydenckiej

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał podczas oficjalnego obiadu wydanego na cześć goszczącej w Polsce włoskiej Pary Prezydenckiej, że ta wizyta to potwierdzenie bardzo dobrego stanu relacji polsko-włoskich.

Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano zgodzili się co do potrzeby pogłębiania integracji europejskiej.

Oficjalny obiad wydany w poniedziałek na cześć włoskiej Pary Prezydenckiej miał miejsce na Zamku Królewskim. Giorgio Napolitano we wtorek kończy swą wizytę w Polsce.

Prezydent Komorowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że Zamek Królewski to swoista alegoria dziejów narodu polskiego, który wbrew przeciwnościom losu zdołał podnieść się po czasach zniszczenia i cierpień.

Polska przywiązuje bardzo duże znaczenie do pogłębiania przyjacielskich i partnerskich relacji z Włochami - deklarował Bronisław Komorowski. - Sprzyja temu absolutnie wspólna wizja integracji europejskiej, w której na równych prawach powinny uczestniczyć wszystkie państwa członkowskie - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, Polska wraz z Włochami i innymi państwami Unii współkształtuje przyszłość naszego kontynentu, w której bliska Polakom i Włochom zasada solidarności odgrywa rolę szczególną. Prezydent Komorowski podziękował prezydentowi Napolitano za działania na rzecz rozwiązywania współczesnych problemów integracji europejskiej.

Polski prezydent zaznaczył, że w historii Polski i Włoch jest wiele wspólnych elementów. Jak ocenił, to chyba jedyny przypadek w historii świata, że w hymnach naszych narodów są wzajemne odniesienia. O tym w swoim wystąpieniu wspomniał też Napolitano.

Włoski prezydent przekonywał również, że jego wizyta ma na celu wzmocnienie przyjaźni między naszymi krajami. Podkreślił nasze związki zarówno na forum UE, jak i NATO. Napolitano wspomniał też o rosnącym zainteresowaniu naszym krajem.

Prezydent Włoch mówił, że największym bogactwem i najlepszą gwarancją dla Europy na przyszłość jest różnorodność. Jak dodał, w pełni zgadzamy się co do potrzeby, by dążyć do coraz większej integracji, również politycznej.

- Tylko tak będziemy mogli konkurować z nowymi mocarstwami z innych kontynentów - mówił Napolitano.

Włoski prezydent nie szczędził w swoim wystąpieniu komplementów Polsce; mówił, że odwiedza kraj silny, który może stanowić przykład dla innych.

Polski prezydent przekazał Napolitano okolicznościowe monety z symbolami miast gospodarzy Euro 2012. W menu obiadu znalazł się m.in. krem ze szparagów, kaczka z jabłkiem oraz truskawki.

Przed oficjalnym obiadem prezydenci otworzyli wystawę, na której prezentowane będą dwa wypożyczone z Włoch obrazy Giovanniego Antonia Canala (Canaletta starszego), wuja bardzo dobrze znanego w Polsce Bernarda Bellotta, czyli Canaletta młodszego.

Dzieła - z widokami Wenecji - będzie można zobaczyć w Sali Canaletta Zamku Królewskiego, w której znajdują się 23 obrazy z widokami Warszawy z II połowy XVIII wieku, namalowane na zamówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obrazy będzie można oglądać od 12 czerwca do 2 września 2012 roku.

Nawiązując podczas obiadu do wystawy, Bronisław Komorowski mówił: mieliśmy okazję uczestniczyć w szczególnym spotkaniu - wuja i siostrzeńca. Prezydent podkreślił, że co bardzo ważne dla Polaków, a szczególnie mieszkańców Warszawy, Bellotto, zwany w Polsce Canallettem, dał - dzięki swoim obrazom - wielką szansę na odbudowę naszej stolicy po zniszczeniach drugiej wojny światowej. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.