Poniedziałek, 18 czerwca 2012

Rocznica ustanowienia Orderu Virtuti Militari

Order Virtuti Militari towarzyszył historii walki o polską wolność, polską niepodległość –  powiedział prezydent Bronisław Komorowski na uroczystościach 220. rocznicy ustanowienia orderu. Opowiedział się też za utworzeniem specjalnego stowarzyszenia poświęconego orderowi.

 

Prezydent - podczas głównych uroczystości na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego - zaapelował, aby tradycja Virtuti Militari była ciągle tradycją żywą, przechowywaną i przeżywaną w jednostkach wojskowych, ale przede wszystkim obecną w pamięci rodzin.

 

- W sposób szczególny chciałbym zwrócić się do Dam i Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, którzy są dzisiaj z nami, do tych, którzy dziś z nami być nie mogą ze względu na stan zdrowia, do potomków rodzin dzielnych, dobrych żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę od czasu bitwy pod Zieleńcami, przez czasy powstań narodowych, zwycięskiej wojny 1920 roku, przez czasy od 1939 roku po 1945 – zmagań wojennych, także tu w powstańczej Warszawie – z serdecznym apelem, z prośbą, by dostrzegając fakt, że historia, upływ czasu zamyka w jakiejś mierze kolejny rozdział w historii orderu Virtuti Militari, żebyśmy wspólnym wysiłkiem zadbali o to, aby tradycja Virtuti Militari była ciągle tradycją żywą, przechowywaną i przeżywaną w jednostkach wojskowych dziedziczących tradycję dywizji odznaczonych tym pięknym orderem, ale przede wszystkim poprzez aktywną pamięć w rodzinach – mówił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że jest takie szczególne dzieło - Stowarzyszenie Rodzin Potomków Posłów Sejmu Wielkiego - tego Sejmu, który zaowocował Konstytucją 3 Maja. - To jest źródło słusznej dumy i słusznego poczucia współodpowiedzialności, współuczestnictwa w rzeczach wielkich i wspaniałych, służących Polsce. Tak samo można pomyśleć o tradycji Virtuti Militari – uważa Bronisław Komorowski.

 

- Byłoby rzeczą wspaniałą, gdyby w oparciu o te jednostki wojskowe, korzystając z potencjału organizacyjnego, mogło powstać stowarzyszenie potomków Dam i Kawalerów orderu Virtuti Militari. Tak, aby zorganizowana wspólnie wielka siła tradycji polskich rodzin, tradycji wolnościowych, tradycji służenia ojczyźnie aż do końca - trwała i służyła, dzisiaj i w przyszłości, pamięci i kształtowaniu postaw obywatelskich, postaw patriotycznych następnych polskich pokoleń - dodał.
 

Prezydent zadeklarował, że chciałby być pomocny w tworzeniu stowarzyszenia, które może być najlepszą odpowiedzią na fakt, że zamyka się kolejny rozdział w dziejach orderu.

 

Bronisław Komorowski przypominając historię orderu podkreślał, że to wielkie polskie odznaczenie za odwagę i dzielność towarzyszyło walce o polską wolność i niepodległość. Zaznaczył, że ile razy Polska rwała się ku wolności albo ją odzyskiwała, zawsze odradzał się order Virtuti Militari.

 

Bronisław Komorowski podziękował za przekazanie na jego ręce orderu Virtuti Militari gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego - człowieka, który - jak podkreślał prezydent - walczył o Polskę i w Powstaniu Warszawskim i na froncie, a potem stanął do służby dla odrodzonego, niepodległego, demokratycznego państwa polskiego, stając na czele kapituły orderu Virtuti Militari.


- Służył do końca, zginął w katastrofie na lotnisku w Smoleńsku i sam sobą - ale także jego odznaczenie Virtuti Militari - jest dowodem na to, że ci, którzy noszą, nosili to piękne odznaczenie, zaznaczają całym życiem zdolność do służenia Polsce do końca – ocenił Bronisław Komorowski.
 

Order gen. Stanisława Nałęcz-Komornickiego trafił do kaplicy w Pałacu Prezydenckim, a ostatecznie znajdzie się w Gabinecie Orderu Wojennego Virtuti Militari w Belwederze.

W czasie uroczystości prezydentowi zostały przekazane znaki identyfikacyjne jednostek wojskowych, utożsamianych z jednostkami odznaczonymi Orderem Wojennym Virtuti Militari. Po uroczystości na Dziedzńcu prezydent złożył kwiaty przed - stojącym przed budynkiem Pałacu - pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego.

 

W ramach obchodów 220. rocznicy ustanowienia Orderu Virtuti Militari, odbywających się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, rano została odprawiona msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego celebrowana przez Biskupa Polowego WP Józefa Guzdka. We mszy uczestniczył m.in. szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.  Wcześniej został złożony wieniec przed sarkofagiem z prochami Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela.

 

Po uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce.

 

Z udziałem członków Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w Ogrodzie Saskim zasadzono Drzewo Pamięci Orderu Virtuti Militari. W ramach obchodów odsłonięto również tablicę pamiątkową na pobliskim budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa.

 

Virtuti Militari (łac. męstwu wojskowemu, dzielności żołnierskiej) ustanowiony w 1792 r. i reaktywowany w 1919 r. jest orderem wojennym. Dzieli się na 5 klas. Może być nadawane tylko w czasie wojny oraz nie później niż pięć lat po jej zakończeniu.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.