Wtorek, 31 lipca 2012

Spotkanie prezydenta z Mittem Romneyem

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się we wtorek w Belwederze z Mittem Romneyem, prawdopodobnym kandydatem Partii Republikańskiej na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.


W spotkaniu wzięli też udział Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski i minister Jaromir Sokołowski.
 

Wtorek jest drugim dniem wizyty Mitta Romneya w Polsce.
 

 

Rozmowa prezydenta z Mittem Romneyem dotyczyła m.in.  spraw gospodarczych, Rosji, Ukrainy i tarczy antyrakietowej.  Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że prezydent Komorowski podkreślił, iż Polska jest zainteresowana utrzymaniem jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę w Waszyngtonie.

 

- Prezydent Komorowski podkreślił też szczególne więzi przyjaźni i partnerstwa między Polską a USA, które ufundowane są na wspólnych wartościach i przywiązaniu do wolności - mówił Jaromir Sokołowski.

 

Jednym z tematów rozmowy był stan światowej gospodarki. Romney - jak relacjonował prezydencki minister - pytał o źródła sukcesu gospodarczego Polski.  - Prezydent Komorowski zwrócił uwagę na głębokie reformy gospodarcze, rozwiązania konstytucyjne uniemożliwiające zadłużenie powyżej 60 proc. PKB i olbrzymią pracowitość Polaków - zaznaczył prezydencki minister. Bronisław Komorowski pytał z kolei Romneya o stan amerykańskiej gospodarki, a szczególnie o sytuację w sektorze bankowym.

 

Innym z tematów spotkania był projekt budowy tarczy antyrakietowej. Jak powiedział Jaromir Sokołowski, polski prezydent "potwierdził zainteresowanie Polski budową ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej, a także obecnością w Polsce amerykańskiego systemu, który jest jednym z elementów systemu sojuszniczego".

 

Bronisław Komorowski - jak zaznaczył minister Sokołowski - podniósł w rozmowie z Romneyem także kwestię zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków. - Bronisław Komorowski podkreślił, że sprawa ta ma wymiar nie strategiczny, ale symboliczny - powiedział prezydencki minister. Prezydent zaapelował też o poparcie Republikanów w Kongresie dla inicjatyw legislacyjnych mających na celu włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego (ang. skrót VWP).

(inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.