Środa, 1 sierpnia 2012

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W ramach warszawskich obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w środę w południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczył w niej Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, który w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego złożył wieniec. Zobacz także: Prezydent odwiedził warszawskie Powązki

 

Później, jak co roku, w rocznicę wybuchu Powstania, przed stołecznym pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK spotkali się powstańcy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, by uczcić pamięć poległych. W uroczystościach wziął udział minister Jacek Michałowski. Przed pomnikiem został wystawiony wojskowy posterunek honorowy, hołd powstańcom oddały także licznie przybyłe poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich oraz uczestniczący w uroczystości mieszkańcy Warszawy.

 

O godz. 17 wybuch Powstania upamiętnił dźwięk syren, które zostały włączone w całym mieście. W godzinę "W" tradycyjnie został oddany hołd Powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Zebrani na uroczystości wysłuchali w milczeniu dźwięku syren, który zabrzmiał w 68. rocznicę godziny "W".

 

Po sygnale "Słuchajcie wszyscy" danym przez trębacza zgromadzeni, stojąc na baczność, uczcili minutą ciszy bohaterów Powstania Warszawskiego. Potem wojskowa orkiestra odegrała Mazurka Dąbrowskiego. W uroczystościach - w imieniu Prezydenta RP - uczestniczył Szef Kancelarii Prezydenta.

 

W ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego minister Maciej Klimczak wziął udział w modlitwie ekumenicznej na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego złożył wieniec przed Pomnikiem ,,Polegli Niepokonani 1939-1944” oraz wiązankę kwiatów przy tablicy upamiętniającej Harcerzy Szarych Szeregów.  W uroczystości uczestniczyli Powstańcy Warszawscy, a także władze m. st. Warszawy i mieszkańcy stolicy.

(inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.