Sobota, 22 września 2012

Zmiana formuły posterunku przed siedzibą prezydenta

Przed Pałacem Prezydenckim, po raz pierwszy w nowej formule, odbył się w sobotę pokaz pełnienia służby przez żołnierzy z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wchodzących w skład posterunku przy siedzibie Prezydenta RP. Żołnierze będą pełnić służbę bliżej ulicy Krakowskie Przedmieście - przed pomnikiem Księcia Józefa Poniatowskiego.

 

Do tej pory posterunek pełnił służbę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego tuż przy kolumnach przed wejściem głównym do budynku.

 

Nowa formuła pełnienia warty, związana jest z podkreśleniem roli Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych oraz wyeksponowaniem roli żołnierzy pełniących służbę przed Pałacem.

 

Warta będzie pełniona w godzinach urzędowania Prezydenta RP, a zaprzysiężenie posterunku odbywać się będzie w dni powszednie o godz. 12.00.

 

Godzinę z 9.00 na 12.00 oraz formułę zaprzysiężenia Posterunku Honorowego pełniącego wartę przy siedzibie Prezydenta RP zmieniono w styczniu 2012 r. Nowy, rozbudowany scenariusz uroczystości służy podkreśleniu roli prezydenta jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych oraz jest dodatkową atrakcją dla turystów i mieszkańców Warszawy.

 

Posterunek honorowy przed Pałacem Prezydenckim, pełniony jest w ramach warty garnizonowej wystawianej przez Batalion Reprezentacyjny WP. Warta pełniona jest od dnia 1 marca 2003 roku.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.