Piątek, 16 listopada 2012

"To ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski"

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w piątek, że jest pod dużym wrażeniem piątkowego wystąpienia w Sejmie francuskiego prezydenta François Hollande'a, które - mówił - będzie odebrane przez polskie społeczeństwo "jako ważny głos przyjaciela Polski".

 

Bronisław Komorowski odniósł się do wystąpienia Hollande'a podczas oficjalnego obiadu, jaki wydał na jego cześć w Pałacu Prezydenckim. - Jestem przekonany, że ta przemowa będzie odebrana przez polskie społeczeństwo jako ważny głos Europejczyka, przyjaciela Polski - podkreślił.

 

Ponadto, ocenił Bronisław Komorowski, wystąpienie Hollande'a będzie odebrane, jako "potwierdzenie naszego oczekiwania, że Polska i Francja będą niosły razem wielką odpowiedzialność za przyszłość naszego kontynentu".

 

Prezydent powiedział o potrzebie wzmocnienia współpracy gospodarczej, współdziałania w ramach Trójkąta Weimarskiego i wspólnym dążeniu do pogłębienia integracji europejskiej, "w sposób szczególny w obszarze wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony".

 

- Liczymy też na zrozumienie znaczenia polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej, jako dźwigni rozwoju europejskiej gospodarki - powiedział prezydent. Jak mówił, liczymy ponadto na "wspólny wysiłek na rzecz takiego kształtu instytucjonalnego UE, który da Polsce szansę na uzyskanie trwałego miejsca w tworzącym się rdzeniu integracji z jasną perspektywą członkostwa w strefie euro".

 

Prezydent Francji François Hollande powiedział natomiast, że Polska i Francja mają wspólne stanowisko w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20. Jak wyjaśnił, zakłada ono, że budżet opiera się na dwóch filarach: polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej.

 

- Teraz razem musimy budować Europę, musimy zbudować budżet dla Europy na siedem najbliższych lat. W ciągu dzisiejszego dnia, w czasie spotkań z rządem, ale również parlamentem okazało się, że mamy podobne stanowisko, że mamy taką samą wizję budżetu europejskiego, który musi być szeroko zakrojony, choć oczywiście ograniczony, aby nie był zbyt wysoki - powiedział wieczorem Hollande.


Według tej wizji - wyjaśnił Hollande - budżet opierać się będzie na dwóch filarach: polityce spójności i Wspólnej Polityce Rolnej. - Takie właśnie wspólne stanowisko, to stanowisko, z którym pojedziemy w przyszłym tygodniu na posiedzenie Rady Europejskiej - powiedział francuski prezydent. Chodzi o szczyt unijny, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada i poświęcony będzie kwestii budżetu UE na lata 2014-20.


Prezydent Hollande opowiedział się również za ożywieniem współpracy na forum Trójkąta Weimarskiego i zapowiedział, że spotkanie Trójkąta odbędzie się 8 maja 2013 roku w Paryżu. - Czekam na pana, panie prezydencie, 8 maja w Paryżu - powiedział, zwracając się do Bronisława Komorowskiego. 

 

Podczas uroczystego obiadu goście wysłuchali recitalu 19-letniego studenta I roku Akademii Muzycznej Piotra Nowaka, który zagrał utwory Fryderyka Chopina. Pianista grał na fortepianie Steinway, instrumencie Ignacego Paderewskiego. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.