Piątek, 14 grudnia 2012

Prezydent uczcił pamięć Gabriela Narutowicza

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział we mszy świętej w intencji Gabriela Narutowicza, odprawionej w kaplicy Pałacu Prezydenckiego z okazji 90. rocznicy śmierci Pierwszego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Mszę odprawił Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Uczestniczyli w niej ministrowie w Kancelarii Prezydenta,  Doradcy Prezydenta RP, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i parlamentarzyści. Zobacz także: 90. rocznica wyboru Gabriela Narutowicza na urząd Prezydenta RP "Postać Gabriela Narutowicza to symbol dla Polski"

 

Kard. Nycz powiedział w homilii, że historia często działa przez takie przypadki. - Tak jak tym wielkim, tragicznym przypadkiem było to, że prezydentura ta trwała zaledwie kilka dni - dodał kardynał. Zwrócił też uwagę na trudne początki II RP. Powiedział, że szukamy w nich zapewne analogii do naszej współczesności. - Przestroga jest tym większa, że działo się to cztery lata po odzyskaniu niepodległości - mówił. Zaznaczył, że choć żyjemy w wolnej Polsce już 23 lata, to czasem wydaje się nam, jakbyśmy byli dopiero u początku, jakbyśmy się niewiele nauczyli z przedwojennej historii, a także z tego, co mówi Chrystus.

 

Później prezydent złożył kwiaty na grobie Prezydenta Gabriela Narutowicza w podziemiach Archikatedry Św. Jana.

 

Narutowicz zginął 16 grudnia w gmachu Zachęty w Warszawie zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Był pierwszym prezydentem II RP. Oficjalnie swój urząd pełnił pięć dni. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.