Środa, 19 grudnia 2012

"To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją"

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w środę Traktat dotyczący przystąpienia Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej. To manifestacja naszej solidarności z Chorwacją - mówił  prezydent podczas uroczystości w Belwederze. Podkreślał naszą przyjaźń z tym krajem, ale także zaangażowanie Polski w utrzymanie otwartego charakteru Unii Europejskiej.

 

Prezydent zaznaczył, że nie codziennie ratyfikowaniu dokumentu międzynarodowego towarzyszy taka uroczysta oprawa jak środowemu wydarzeniu. - Robimy to w sposób ostentacyjny, z głębokim przekonaniem, że ta ostentacja ma służyć dobrej sprawie - powiedział Bronisław Komorowski.


Podkreślił, że nie chodzi tylko o naszą sympatię do Chorwacji, ale chcemy również zamanifestować solidarność z tym krajem i "polską postawę otwartości, czyli zabiegania o otwartość Unii Europejskiej w stosunku do innych krajów, które aspirują do tego, aby znaleźć się w lepszych ramach lepszego świata, mądrzejszego, lepiej zorganizowanego, także zamożniejszego, ale przede wszystkim świata opartego o wartości, które czynią ludzi i narody lepszymi".


Prezydent dziękował Chorwatom m.in. za to, że "Polska mogła w okresie swojej prezydencji w UE przyłożyć rękę do dobrego procesu" integracji Zagrzebia z UE. Podpisanie traktatu akcesyjnego nastąpiło bowiem 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu ostatniego dnia węgierskiej prezydencji, w czerwcu 2011 roku, gdy Komisja Europejska zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego 9 grudnia 2011 roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

 

W styczniu 2012 roku Chorwaci poparli w referendum przystąpienie swego kraju do UE. Jeśli wszystkie kraje Unii przeprowadzą ratyfikację traktatu akcesyjnego, Chorwacja wejdzie do Unii Europejskiej jako 28. kraj 1 lipca 2013 roku. Będzie drugim, po Słowenii, krajem UE wśród byłych republik wchodzących niegdyś w skład Jugosławii. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.