Poniedziałek, 21 stycznia 2013

Pożegnanie śp. Michała Kuleszy

- Michale, dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na warszawskich Powązkach podczas uroczystości pogrzebowych prof. Michała Kuleszy, Doradcy Prezydenta RP. Prof. Michał Kulesza, prawnik, specjalista z zakresu administracji publicznej, współtwórca reformy samorządowej zmarł 13 stycznia 2013 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

 

Prezydent mówił, że dla niego Michał Kulesza to przede wszystkim "druh Michał Kulesza".  - Sięgam wspomnieniem do czasów harcerstwa na Mokotowie, w Warszawie, i myślę sobie, że za każdym razem, gdy gdzieś potem nasze drogi się skrzyżowały już na drodze nie harcerskiej służby, ale służby państwowej, zawsze myślałem o Michale jako o człowieku, który jest ilustracją tego, że harcerstwo może w sposób wyśmienity przygotowywać człowieka do służby państwu - powiedział prezydent.

 

- Wyrastaliśmy w harcerstwie niepokornym, tym, które stawiało sobie za cel wychowanie następnych pokoleń w duchu tradycji harcerskich, ale z myślą o tym, że kiedyś będziemy mieli szanse dobrze służyć dobrej Polsce - wspominał Bronisław Komorowski. - Myślę, że Michał Kulesza służył bardzo dobrze. Wniósł do myślenia o zmianach, o reformie Polski postawę służby popartej wielkim doświadczeniem, wielkimi umiejętnościami, wiedzą, a także pasją zmieniania świata na lepsze, zmieniania poprzez między innymi stwarzanie sytuacji, w której inni mogą dobrze służyć swoim Ojczyznom - i tym małym i tej wielkiej, tej, co nie zginie - powiedział prezydent.

 

Jak dodał, prof. Michał Kulesza może mieć ogromną satysfakcję z tego, że uczestniczył w najważniejszej, najpiękniejszej i chyba najgłębiej przeobrażającej rzeczywistość Polski - reformie, jaką była reforma samorządowa, administracyjna.

 

- Myślę, że ta wielka zasługa będąca efektem postawy służby od początku do końca idzie przed Michałem i świadczy na jego rzecz - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dziękował też za to, że mógł korzystać w postawy służby prof. Michała Kuleszy, że nie odmówił mimo choroby, która odbierała siły i zgodził się doradzać. - Doradzał Prezydentowi Polski oddając całą swoją wiedzę, całe swoje doświadczenie, ale także doradzał całym swoim życiem pełnym służby - zaznaczył Bronisław Komorowski.  

 

- Michale, dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie - zakończył prezydent.

Zobacz także: Para Prezydencka żegna prof. Michała Kuleszę

 

W uroczystościach pogrzebowych na warszawskich Powązkach prezydentowi towarzyszyła Pierwsza Dama Anna Komorowska. Obecny był także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, prezydenccy ministrowie Irena Wóycicka, Olgierd Dziekoński, Krzysztof H. Łaszkiewcz, Maciej Klimczak, a także doradcy Tadeusz Mazowiecki i Henryk Wujec.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.