Środa, 6 lutego 2013

Półmetek prezydentury Bronisława Komorowskiego

I POŁOWA KADENCJI

 

Polityka zagraniczna i bezpieczeństwa

 

1. Polityka dobrego sąsiedztwa – silna pozycja w regionie

 

Prezydent Bronisław Komorowski realizuje politykę dobrego sąsiedztwa – odwiedził lub gościł przywódców Niemiec, Szwecji, Norwegii, Rosji, państw współpracujących z Polską w ramach Grupy Wyszehradzkiej – czyli Czech, Słowacji i Węgier, a także państw bałtyckich, Ukrainy oraz krajów Partnerstwa Wschodniego.

 

Ważnym przedsięwzięciem w tym zakresie było spotkanie 20 przywódców z krajów Europy Środkowej w Warszawie w maju 2011 r. Gościem specjalnym szczytu był Prezydent USA Barack Obama.

 

Bronisław Komorowski zabiega o utrzymanie europejskiej perspektywy dla wszystkich państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich. Wspierał europejskie aspiracje Mołdawii, czego przejawem była niedawna wizyta w Kiszyniowie. Dowodem otwartości Polski na nowych członków Unii była uroczysta ratyfikacja Traktatu Akcesyjnego Chorwacji.

 

Kluczowym państwem w tym wymiarze polityki Prezydenta pozostaje jednak Ukraina. Prezydent RP spotykał się zarówno z Prezydentem Ukrainy i innymi reprezentantami władz, jak również z przedstawicielami ukraińskiej opozycji – aby zbliżenie z Europą promować we wszystkich środowiskach politycznych. Temat ukraiński to także stały element rozmów Prezydenta z szefami państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych.

 

Prezydent niezmiennie realizuje również politykę pojednania inicjując lub biorąc udział w spotkaniach na wielu płaszczyznach. Doskonałym przykładem jest wspólne spotkanie Prezydentów Polski i Niemiec z młodzieżą z obu krajów podczas festiwalu Woodstock, otwarcie czwartego cmentarza katyńskiego
w Bykowni, czy też pierwsza wizyta w Polsce Patriarchy Moskwy i całej Rusi – Cyryla I. W opinii Prezydenta szanse na nowe otwarcie w stosunkach z Litwą stwarza sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie i jej wejście do koalicji rządzącej.

2. Polska wśród liderów UE

 

Polska pełni coraz ważniejszą rolę w Unii Europejskiej, co daje nam szansę na realizowanie naszych interesów w zglobalizowanym świecie. Coraz mocniej zaznaczamy swoją pozycję w gronie państw, których głos szczególnie liczy się w ważnych sprawach dotyczących reform Wspólnoty. Chcemy Unii dynamicznej, coraz bardziej zintegrowanej i otwartej na nowych członków.

 

W zabiegach o tworzenie takiej Unii istotną rolę odgrywają nie tylko stosunki dwustronne, ale także inne platformy współpracy, jak Trójkąt Weimarski, który Polska współtworzy z Francją i Niemcami oraz Grupa Wyszehradzka. Sukcesem Bronisława Komorowskiego są coraz lepsze stosunki pomiędzy Warszawą
a Paryżem.

 

Dialog o przyszłości Wspólnoty, prowadzony z szefami unijnych instytucji i państw UE, który został rozpoczęty w czasie pierwszej wizyty zagranicznej we wrześniu 2010 r. jest stale kontynuowany. Ostatnia jego runda poświęcona m.in. Wieloletnim Ramom Finansowym 2014-2020 miała miejsce w listopadzie 2012 r., podczas wizyt Prezydenta RP w Królestwie Belgii, Republice Włoskiej oraz w rozmowach
z prezydentem Francji.

 

W opinii Prezydenta już teraz powinniśmy zrobić wszystko, by być gotowym do wejścia do strefy euro, a tym samym do uczestnictwa w najbardziej zaawansowanych formach integracji. Dzięki temu Polska ma szansę stać się prawdziwym liderem w Unii i tę pozycję w pełni wykorzystać. To właśnie wypracowaniu polskiego spojrzenia na Europę jutra poświęcona była dyskusja ekspercka z praktykami i teoretykami procesu integracji w ramach cyklu debat „Przyszłość Europy. Polska Perspektywa”. Jednym z zagadnień poruszanych w ramach tego cyklu była kwestia dysproporcji poparcia społecznego
dla wspólnej waluty w porównaniu z akceptacją dla samej UE.

 

3. Promocja polskich przedsiębiorców i gospodarki oraz wizyta w Chinach

 

Jednym z kluczowych założeń polityki zagranicznej Bronisława Komorowskiego jest promocja polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Regułą są bilateralne i multilateralne fora gospodarcze z udziałem Prezydenta. Dotychczas miało miejsce 18 takich spotkań. Tylko w ostatnim roku Prezydent uczestniczył m.in. w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, w polsko - łotewskim forum gospodarczym w Rydze, w polsko - portugalskim forum gospodarczym w Lizbonie, polsko-norweskich i polsko - czeskich seminariach gospodarczych, w spotkaniu z przedsiębiorcami w Nowym Jorku, Zurychu, Brukseli, Kiszyniowie i Kijowie oraz w polsko-francuskim forum gospodarczym w Warszawie.

 

Wizyta Prezydenta w Chinach w grudniu 2011 r. była elementem szerszego programu Prezydenta – otwarcia polskiej gospodarki na współpracę z nowymi centrami wzrostu czyli państwami, które w przyszłości będą odgrywały coraz większą rolę w gospodarce światowej. Ta podróż stworzyła nowe możliwości dwustronnej wymiany między Polską a Chinami, w tym współpracy ekonomicznej i naukowej. W ramach wizyty zorganizowano polsko-chińskie fora gospodarcze i inwestycyjne w Pekinie oraz Szanghaju. Podpisano też umowy gospodarcze opiewające na kilkanaście miliardów złotych. Bezpośrednim efektem tej wizyty był także przyjazd do Polski w kwietniu 2012 r. premiera Wen Jiabao. Zorganizowano wówczas szczyt Europa Środkowa – Chiny oraz spotkania przedsiębiorców.

 

 

«««   12345»»»
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.