Wtorek, 26 lutego 2013

Prezydent planuje serię spotkań ws. strefy euro

Prezydent zapowiedział serię spotkań dotyczących spełnienia przez Polskę kryteriów wejścia do strefy euro. Bronisław Komorowski zamierza spotkać się z kierownictwem NBP, przedstawicielami RPP, a także środowiskami politycznymi.

 

- Mamy świadomość, że wypełnienie kryteriów z Maastricht– w zakresie zależnym od strony polskiej - jest warte ogromnej determinacji i działania niezależnie od tego jaką decyzję podejmiemy w kwestii członkostwa w strefie euro, bo to jest korzystne dla polskiej gospodarki – podkreślił prezydent po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej.
 

Jednocześnie Bronisław Komorowski przestrzegał przed mnożeniem pomysłów dotyczących daty wstąpienia do strefy euro, bez uwzględniania obaw opinii publicznej i bezpieczeństwa polskiej gospodarki.
 

- Myślę, że możemy uznać za uzgodnione to, że będziemy się koncentrowali na wypełnieniu tych kryteriów z Maastricht, które zależą od Polski, są możliwe do spełnienia jak najszybciej, tak, abyśmy mogli spokojnie podejmować decyzję o wejściu do strefy euro bądź nie – po wyborach w 2015 roku – powiedział dziennikarzom prezydent.
 

Zobacz także: "Najważniejsze spełnienie kryteriów wejścia do strefy euro" Jak dodał, ważne, aby wspólnym wysiłkiem budować akceptację wszystkich Polaków dla planów uczestniczenia Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej, a nie ich odstraszać.” Jednocześnie prezydent zaproponował zaniechanie dotychczasowej praktyki łatwego deklarowania terminów wejścia do strefy euro i przesunięcie wysiłków w kierunku determinacji w spełnieniu kryteriów z Maastricht.

 

- Dzisiejsze spotkanie z rządem – Rada Gabinetowa – jest pierwszym najważniejszym spotkaniem z serii spotkań, które planuję, a poświęconych perspektywie strefy euro i polskim przygotowaniom do tego, aby bezpiecznie podjąć decyzję. Będę chciał spotkać się z kierownictwem NBP i przedstawicielami RPP – powiedział prezydent.


- Przede wszystkim będę chciał proponować siłom politycznym przyjęcie planu strategii w tej kwestii. Będę zapraszał środowiska polityczne, bo wydaje się, że jeśli dzisiaj się deklarujemy co do ostrożnego, bezpiecznego przygotowywania Polski do decyzji po wyborach w roku 2015, to jest to także oferta dla sił politycznych - zaznaczył Bronisław Komorowski.


 

 

Prezydent zapowiedział, że będzie proponował i oczekiwał od sił politycznych, które łatwo i chętnie deklarują się w kwestii uczestnictwa Polski w pogłębionej integracji europejskiej zaangażowania w działania na rzecz realizacji zamysłów związanych z uzyskiwaniem kryteriów z Maastricht. - To może być szansa na pewien, choćby ograniczony konsensus tych sił politycznych, które stawiają na uczestnictwo naszego kraju w pogłębieniu procesu integracji europejskiej – podkreślił.

 

- Prezydent wyznaczył kierunek, który aprobujemy w całej rozciągłości. Polska idzie do strefy euro w sposób spokojny, stanowczy i metą ma być pełne bezpieczeństwo Polaków - państwa polskiego i każdego obywatela – powiedział premier Donald Tusk. Ocenił też, że jeszcze przed rokiem 2015 możliwe jest spełnienie kryterium z Maastricht dotyczącego poziomu deficytu.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.