Czwartek, 2 maja 2013

„Polska flaga łączy nas ponad granicami”

- Nie ma chyba polskiego serca, które nie biłoby mocniej na widok polskiej biało-czerwonej flagi idącej wysoko na maszt albo polskiej flagi, która reprezentuje nasz kraj, naród w różnych miejscach świata – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz wręczenie flag jednostkom wojskowym, organizacjom pozarządowym, szkołom i organizacjom polonijnym oraz bander – legendom żeglarstwa. Zobacz także: Prezydent: Dzień Flagi to radosne święto Otwarcie Sali Chorągwianej Wystawa „Biało-czerwona na morzach i oceanach” Prezydent: „Orzeł może” bardzo wiele

 

Prezydent wskazywał, że nasza flaga nie jest szczególnie bogata w kolory, jest prostym biało-czerwonym znakiem, który skupia nas od wielu, wielu wieków i który zawsze wywołuje skurcz serca – radosny albo pełen bólu.
 

- Ta flaga biało-czerwona towarzyszy polskiej państwowości, ale wywodzi się z czasów, kiedy także nie było polskiego państwa. Jest to więc symbol i państwa, i narodu, to wspólny fundament, który nas łączy i powinien łączyć jeszcze bardziej – podkreślił Bronisław Komorowski. Zwrócił też uwagę, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednocześnie Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
 

Prezydent podkreślił, że flaga polska, biało-czerwona łączy nas ponad granicami, ponad morzami, łączy nas w wielkiej przestrzeni geograficznej i historycznej.
 

Prezydent dziękował tym, którzy w tym dniu propagują dobre obyczaje związane z polską flagą, wszystkim, którzy robią kokardy narodowe, organizują konkursy na ozdabianie barwami narodowymi domów, instytucji. – Chcę podziękować w sposób szczególny tym, którzy polską flagę czynią dobrym znakiem rozpoznawania naszej Ojczyzny, naszego narodu na świecie – zaznaczył. Dziękował sportowcom, żeglarzom oraz tym wszystkim, którzy sprawiają, że biało-czerwona i Polska dobrze kojarzą się na świecie.
 

- Wszyscy jesteśmy ambasadorami Polski, wszyscy służymy pod tą samą flagą biało-czerwoną - podkreślił.
 

Życzył Polakom i Polsce, aby biało- czerwona była źródłem naszej siły wspólnoty, aby prowadziła nas do kolejnych polskich zwycięstw, sukcesów, osiągnięć sportowych, ekonomicznych i naukowych.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.