Środa, 15 maja 2013

Uroczyste otwarcie Alei Ireny Sendlerowej

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w uroczystości otwarcia Alei Ireny Sendlerowej, położonej w sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Pomnika Bohaterów Getta Warszawskiego.
 

Prezydent podkreślił, że Irena Sendlerowa jest dla wielu ludzi w Polsce symbolem zachowań przyzwoitych, dobrych, uwieńczonych – ograniczonym – ale jednak sukcesem w postaci uratowania wielu, wielu istnień ludzkich.
 

W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą ulicy wzięła udział córka Ireny Sendlerowej Janina Zgrzembska, prof. Władysław Bartoszewski, a także Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i przedstawiciele władz stolicy.
 

- Dobrze, że pamiętamy te dwie bardzo różne strony ludzkiego życia, ludzkich postaw, ludzkiego, warszawskiego i polskiego świata z tamtego okresu. Pamiętamy i heroiczną walkę, żołnierzy bojowców Getta, dramat śmierci i różne formy ludzkiego niedorastania, nieumiejętności przyzwoitego zachowywania się w obliczu katastrofy, nieszczęścia i zagrożenia bliskiego. Dobrze, że pamiętamy i tę drugą stronę postaw ludzkich, drugą część serca i natury ludzkiej, wrażliwości na nieszczęście innych, skłonności do ryzykowania sobą, własną rodziną, aby wypełnić – wydawałoby się – podstawowy obowiązek działania na rzecz tych, którzy znajdują się w dramatycznej potrzebie – mówił Bronisław Komorowski.

 

– Pamiętajmy zawsze o dwóch stronach ludzkiej duszy i ludzkich postaw. A to w tym miejscu w Warszawie, miejscu szczególnym, upamiętniającym i dramat śmierci i bohaterstwo szczególnie przemawia do ludzkiej wyobraźni. – dodał.

Irena Sendlerowa, 1910-2008, działaczka społeczna, uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W czasie wojny, jeszcze przed powstaniem getta, pomagała Żydom. W roku 1942 została mianowana szefową wydziału dziecięcego Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uratowała około 2,5 tys. żydowskich dzieci. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta i umieszczała je w przybranych rodzinach, domach dziecka i klasztorach.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.