Sobota, 1 czerwca 2013

Dzień Dziecka przed Pałacem Prezydenckim

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką zainaugurował w sobotę rano na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego obchody Dnia Dziecka pod hasłem „Kto Ty jesteś?”. - Dzieciom życzymy dziś wszystkiego najlepszego! Dziękujemy Wam za chęć świętowania z nami Dnia Dziecka tuż przed Świętem Wolności 4 czerwca – powiedział prezydent.

 

- Serdecznie dziękujemy, że możemy razem cieszyć się Dniem Dziecka, który jest fragmentem naszego życia, w którym mieści się także marzenie o tym, by dzieci wychowywały się i rosły szczęśliwie i by Polska miała z nich jak największą pociechę, teraz kiedy się do nich uśmiechamy i wtedy kiedy będziemy myśleli o nich, że są dorosłymi, odpowiedzialnymi obywatelami - mówił prezydent na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

 

Jak zwrócił uwagę, Dzień Dziecka świętowany jest tuż przed rocznicą 4 czerwca 1989 roku, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i "wielkim świętem polskiej wolności, zwycięstwa mądrej wolności". - Jest jakiś ścisły związek między optymizmem, którego zawsze pełno w każdym dziecku a cieszeniem się z polskiej wolności wtedy (w 1989 roku) odzyskanej – podkreślił Bronisław Komorowski. Zobacz także: Prezydent zachęca do wspólnego świętowania

 

- Zachęcamy do spojrzenia na dzieci jako źródła radości i potwierdzenia, że potrafimy mądrze wykorzystywać polską wolność także dla najmniejszych - dodał prezydent.

 

W tym roku obchody Dnia Dziecka wpisują się w obchody Święta Wolności. Ich hasłem przewodnim jest patriotyzm pokazany w konkretnych, codziennych działaniach oraz stosunku do otaczającego nas świata, np. nauka, kasowanie biletów, głosowanie, pomaganie czy sprzątanie. Inspiracją jest książka Joanny Olech „Kto Ty jesteś?”. Zobacz także: Para Prezydencka zaprasza na Dzień Dziecka

 

- Bardzo się cieszymy, że gościmy i dzieci, i rodziców, i dziadków i te „części dziecięce” we wszystkich dorosłych – powiedziała Małżonka Prezydenta RP. Przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Para Prezydencka dzieliła się na antenie programu „Dzień dobry TVN” swoimi doświadczeniami z wychowywania dzieci.  

 

- Warunki materialne nie decydują o tym, czy dzieci są szczęśliwe. Ważne jest, żeby dzieci miały poczucie, że są kochane – podkreśliła Anna Komorowska.

 

- Nasz dom był pełen dzieci. Często trzeba było zajmować sie wszystkim na raz – wspominał Bronisław Komorowski.-  Ja czytałem dzieciom bajki, ale uczyłem je także sprzątać. Jak był bałagan, to wpadałem do pokoju z miotłą i zamiatałem porozrzucane zabawki - opowiadał prezydent.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego dzieci patriotyzmu uczą się na przykładzie. - Własnym przykładem kształtuje się postawy własnych dzieci – zaznaczył. - Jako rodzic trzeba mówić dziecku: "Kto Ty jesteś? Polak mały", ale trzeba też to wypełniać swoim życiem – dodał prezydent. Podkreślił, że nie da się mówić o patriotyzmie bez odwołania do tradycji i historii.

 

- Trzeba wiedzieć skąd sie czerpie, jakie są oczekiwania na dziś i czemu ma to służyć w przyszłości – powiedziała Anna Komorowska.

 

Para Prezydencka podkreślała, że Dzień Dziecka w Pałacu Prezydenckim stał się już tradycją. Bronisław Komorowski zaznaczył, że to dobra okazja do przypominania tego, że w każdym z nas drzemie potrzeba do powoływania nowego życia, a to ważna kwestia dziś w Polsce. (inf. własna, PAP)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.