Poniedziałek, 22 lipca 2013

Odsłonięcie tablicy poświęconej gen. J. Laidonerowi

Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Estonii Toomas Hendrik Ilves odsłonili w poniedziałek w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku pamiątkową tablicę poświęconą estońskiemu bohaterowi narodowemu, gen. Johanowi Laidonerowi, zwolennikowi współpracy obu państw.

Oprócz obu prezydentów w uroczystości przed dworkiem "Milusin" w Sulejówku, na terenie powstającego Muzeum Józefa Piłsudskiego, uczestniczyli ambasadorzy Estonii, Niemiec, Łotwy i Finlandii oraz córka marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska.

- Przez tę tablicę budujemy dzisiaj jeszcze szerszy krąg rodzinny tych wszystkich narodów, które chcą zachować pamięć o wspólnej walce o niepodległość po I wojnie światowej, o zwycięstwie nad bolszewikami w 1920 r. - powiedział Bronisław Komorowski, podkreślając wolę kontynuowania tej pamięci poprzez budowanie współpracy pomiędzy Polską a krajami bałtyckimi, w szczególności Estonią.


 

Zaznaczył, że szczególną wymowę ma także miejsce odsłonięcia tablicy, Sulejówek, gdzie przez lata mieszkał marszałek Piłsudski. - To wyjątkowe miejsce, gdzie o Piłsudskim myśli się w wymiarze rodziny - dodał polski prezydent. - Pamięć rodzinna i narodowa jest ważna, nie tylko jako wspomnienie przeszłości, ale także jako wskazówka na przyszłość najważniejsze jest to, aby trwała świadomość w Estonii i w Polsce, że pomimo odległości geograficznej znowu bardzo wiele nas łączy - mówił Bronisław Komorowski.

- Marszałek Piłsudski oraz gen. Laidoner byli przyjaciółmi, którzy spotykali się ze sobą, rozumieli się, rozmawiali, podzielali te same wartości, wspólnie pracowali. Było to związane z naszym braterstwem broni i braterstwem w pokoju - zaakcentował prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves. Zacytował także słowa gen. Laidonera, który podczas pobytu w gułagu napisał: "Poszczególni ludzie umierają, ale narody nie zginą".

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski przypomniał, że analogiczną tablicę dedykowaną Józefowi Piłsudskiemu odsłonięto w 2011 r. w Muzeum Wojny w Tallinie.

Uroczystości odsłonięcia tablicy towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy poświęconej gen. Laidonerowi i jego żonie, Polce, Marii Skarbek-Kruszewskiej. Ekspozycję przygotowało estońskie Muzeum Wojny. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.