Środa, 31 lipca 2013

"Powstanie Warszawskie - waleczny akt solidarności"

Powstanie Warszawskie było walecznym aktem niebywałej narodowej solidarności. Do walki stanęli wszyscy ponad podziałami politycznymi i organizacyjnymi przynależnościami - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas środowych uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. 

 

W ramach uroczystości została odprawiona msza święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Odbył się również apel poległych.

 

Prezydent podkreślił, tylko w Powstaniu Warszawskim panował bez reszty duch narodowej solidarności. - Ten duch dostarczał walczącym dodatkowej motywacji i siły do walki. A kiedy walka została przegrana, ten duch solidarności nie pozwolił zatrzeć pamięci o Powstaniu. Trwała ona na przekór propagandzie PRL-u i przypominała o zapisanym powstańczą krwią testamencie Polski Walczącej - zaznaczył.

 

Zobacz także: Wystąpienie przy Pomniku Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski wspomniał, że będzie obchodzona 70. rocznica Powstania Warszawskiego, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, a także 25. rocznica odzyskania ponownie wolności w 1989 r.

 

- Te rocznice niosą wielka szansę opowiedzenia światu fascynującej historii Armii Krajowej i szerzej - całego polskiego czynu zbrojnego tamtych trudnych wojennych lat - mówił.

 

Prezydent zaapelował o postawę jedności narodowej i solidarności w obchodach przyszłorocznych rocznic. Zapowiedział jednocześnie, że już wkrótce – w porozumieniu z powstańczym środowiskiem, zaproponuje konkretne formy rocznicowych przygotowań. - Wierzę, że wzorując się na powstańczej solidarności, wszyscy razem dołożymy starań, by siedemdziesiąta rocznica Powstania Warszawskiego była najpiękniejszym wyrazem hołdu złożonego jego żołnierzom i całemu heroicznemu miastu. Była złożona w imię naszej wolnej wspólnej Ojczyzny! - akcentował Bronisław Komorowski.

 

Prezydent dziękował żyjącym uczestnikom Powstania za heroizm, za niezłomność, za ofiarę krwi, za to, że walczyli – pokazując światu i kolejnym polskim pokoleniom, że wolność jest wartością najwyższą.

 

- Dziękujemy za to, że walczyli z wiarą i nadzieją, na budowanie suwerennego państwa polskiego. Te nasze uczucia sprawiają, że co roku od lat tak wielu mieszkańców stolicy i całej Polski przybywa tutaj oddać hołd Ich poświęceniu i tragicznym losom Warszawy - mówił Bronisław Komorowski.

 

- W tym historycznym miejscu, jakim jest Plac Krasińskich, stajemy wspólnie z dumą i z szacunkiem, by oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego w 69-tą rocznicę jego wybuchu - powiedział prezydent.

 

W uroczystościach wzięli udział uczestnicy Powstania Warszawskiego, żołnierze Armii Krajowej, kombatanci, także Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, ministrowie w KPRP Olgierd Dziekoński i Maciej Klimczak, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych stolicy, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, przedstawiciele wojska, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.