Środa, 20 listopada 2013

"Media mają udział w demokratyzowaniu Polski"

Mariusz Szczygieł - reportażysta "Gazety Wyborczej" - otrzymał w środę Nagrodę im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jest ona przyznawana autorom materiałów dziennikarskich wpływających na świadomość Polaków.

 

W uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie wziął udział prezydent Bronisław Komorowski, a także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, wicepremier Janusz Piechociński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

Prezydent przypomniał postać patrona nagrody - Woyciechowski był założycielem Radia ZET. - Nagroda, tak pięknie kojarzona z osobą Andrzeja Woyciechowskiego, jest w sposób ścisły związana z pierwszym radiem (...) niepaństwowym, które powstało w Warszawie, z samymi początkami naszego trudnego zmagania o mądrze zagospodarowaną wolność - podkreślił.

 

Prezydent zaznaczył, że przypadająca w przyszłym roku 25. rocznica "polskiej wolności" będzie też świętem dziennikarzy. - To może być i powinno być przeżywaniem także problemu wolności słowa i udziału mediów w demokratyzowaniu Polski - uznał.

 

Po wręczeniu nagród Bronisław Komorowski pogratulował laureatowi. - Chciałem się przyłączyć do podziękowań głównie za to, co Mariusz Szczygieł robi w relacjach polsko-czeskich, bo to jest coś bardzo potrzebnego - powiedział dziennikarzom, nawiązując do reportaży Szczygła poświęconych Czechom.

 

Mariusz Szczygieł w magazynie "Gazety Wyborczej" "Duży Format" opisał historię dzieciobójczyni. Nauczycielka i ekspertka Ministerstwa Edukacji Narodowej 30 lat temu zakatowała sześcioletniego chłopca. Sąd skazał ją na piętnaście lat więzienia, ale wyrok uległ już zatarciu.

 

Wyróżnienia otrzymali korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji Wacław Radziwinowicz za książkę "Gogol w czasach Google'a" będącą zbiorem relacji korespondenta oraz o. Ludwik Wiśniewski za tekst "Kto niszczy polski Kościół" w "Tygodniku Powszechnym" stanowiący krytyczną analizę działalności o. Tadeusza Rydzyka i jego środowiska.

 

Nagroda im. Andrzeja Woyciechowskiego przyznawana jest od 2005 r. za najlepszy materiał dziennikarski, który wpłynął istotnie na świadomość Polaków. W kapitule nagrody zasiadają szefowie i reprezentanci najważniejszych polskich mediów oraz członek rodziny Andrzeja Woyciechowskiego. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.