Czwartek, 5 grudnia 2013

Z wiceszefem PiS o koordynacji działań wobec Ukrainy

Prezydent PR Bronisław Komorowski  przyjął w czwartek wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego w ramach konsultacji dotyczących koordynacji polskich działań wobec Ukrainy po Szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Konsultacje odbyły się w czasie poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i były kontynuowane w trakcie rozmów Prezydenta z Leszkiem Millerem i Januszem Palikotem.


Prezydent podtrzymuje potrzebę szerokiej współpracy polskich władz,  sił politycznych i organizacji pozarządowych w sprawie Ukrainy, w tym przemodelowania polskich działań wobec nowej sytuacji powstałej po Szczycie Wileńskim.


Zobacz także: Spotkanie z szefem Twojego Ruchu nt. Ukrainy Listy Szefa KPRP do Prezesa PiS w związku z RBN "Będzie nowy plan działań Polski wobec Ukrainy" Prezydent uważa, że podstawą tej współpracy powinna być obrona dotychczasowych osiągnięć polskiej polityki wschodniej, w tym:
 

1. Utrzymanie zaangażowania Polski na rzecz innych państw Partnerstwa Wschodniego – Gruzja, Mołdawia;
2. Utrzymanie akceptacji krajów Unii Europejskiej dla podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą (polityki życzliwie otwartych drzwi dla Ukrainy);
3. Utrzymanie tendencji wzrostu poparcia Ukraińców dla integracji z Unią Europejską, które w ostatnich 3 latach zwiększyło się o 100 procent;
4. Utrzymanie zmian wprowadzonych w prawie ukraińskim, ze względu na perspektywę umowy stowarzyszeniowej, zgodnych ze standardami europejskimi (ze szczególnym uwzględnieniem ustawy o prokuraturze i ordynacji wyborczej);
5. Wzmocnienie pozytywnych tendencji relacji polsko-ukraińskich w wymiarze obywatelskim i narodowym m.in. poprzez podtrzymanie procesu pojednania ponad dramatem grobów wołyńskich.

 

Prezydent uważa, że miejscem takiej współpracy powinna być Rada Bezpieczeństwa Narodowego, podtrzymuje swoją wolę przyjęcia planu działań na rzecz Ukrainy w realiach powileńskich i zadeklarował otwartość na propozycje środowisk opozycyjnych.

 

Dyrektor Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek poinformowała także, że prezydent mówił także o potrzebie poszukiwania tej koordynacji działań także w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania dotyczącego bolesnej historii Wołynia. - Był zainteresowany, na ile środowisko polityczne reprezentowane przez pana Lipińskiego jest też w stanie współtworzyć wspólną politykę w tym zakresie - mówiła dziennikarzom.

 

- Pan prezydent przypomniał także, że miejscem na koordynowanie tych działań jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której miejsce dla prezesa PiS wciąż jest - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.  Jak podkreśliła, w ocenie prezydenta "przemodelowanie polskiej polityki polega na skoordynowaniu działań polskich sił politycznych w rzeczywistości po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także na zsynchronizowaniu działania zarówno sił politycznych, jak i organizacji pozarządowych".

 

Zobacz także: "Premier Włoch wspiera politykę otwartych drzwi dla Ukrainy" O perspektywie rozwoju stosunków UE-Ukraina Prezydent RP rozmawiał także w czwartek z premierem Włoch. Enrico Letta - mówił minister Jaromir Sokołowski - zadeklarował wsparcie dla polityki "otwartych drzwi" dla Ukrainy.

 

Pytana, czy prezydent będzie chciał się spotkać także m.in. z szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną, który w środę był w Kijowie powiedziała, że prezydent jest otwarty na wszelkie spotkanie dot. bieżącej sytuacji na Ukrainie. (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.