Niedziela, 23 lutego 2014

Para Prezydencka na nabożeństwie żałobnym w cerkwi

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką uczestniczyli w niedzielę w nabożeństwie żałobnym w cerkwi p.w. Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w Warszawie. Para Prezydencka zapaliła świeczkę w intencji pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie oraz ofiar poległych na kijowskim Majdanie.

 

- Chciałbym, żeby i tutaj w tym szczególnym miejscu skupiającym wszystkie serca grekokatolickie w Polsce był widoczny znak naszego polskiego zaangażowania w sprawy ukraińskie - powiedział prezydent w czasie nabożeństwa w cerkwi. Przypomniał, że w niedzielę w każdym kościele odprawiane są modlitwy w intencji Ukrainy.

 

Bronisław Komorowski podkreślił potrzebę rozwiązywania najbardziej bolesnych spraw Ukrainy, potrzebę "zaangażowania na rzecz budowy lepszego losu dla Ukrainy i naszych braci ukraińskich, poprzez wspieranie ich dążeń do zbudowania państwa prawnego w pełni demokratycznego i państwa, które świadomie będzie dążyło do wypełniania wartości, które tworzą Europę".


Zobacz także: Prezydent podziękował Polakom za solidarność Zapewnił też, że Polska chce być razem z Ukrainą w integrującej się Europie. - Liczymy na to, że tak bolesne ofiary, tyle osób, które zginęło na kijowskim Majdanie, to jest bolesny, krwawy zasiew pod nową Ukrainę, która znajdzie swoje miejsce, przy naszym wsparciu, w świecie integrującej się Europy i w świecie Zachodu - powiedział prezydent. Jego słowa były przyjmowane przez uczestników nabożeństwa z wielkim wzruszeniem.

 

 

Prezydent z Małżonką zapalili świeczkę w intencji ofiar na Ukrainie, a także wrzucili datek do skarbonki. - Zapalając dziś świeczkę w intencji ofiar, które zginęły na Majdanie, chciałbym wyrazić moje głębokie przekonanie i głęboką nadzieję, że już niedługo będziemy mogli dziękować za to, że Ukraina znajdzie swoje miejsce w kręgu narodów europejskich i że znajdzie swoją dobrą ścieżkę prowadzącą do lepszej przyszłości, i że będzie to ścieżka uwzględniająca także potrzebę stałego budowania braterstwa polsko-ukraińskiego - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Tego wszystkiego państwu życzę, daj Boże jak najlepiej Ukrainie - zwrócił się do wiernych licznie zgromadzonych w cerkwi przy ul. Miodowej.

 

Parze Prezydenckiej towarzyszył ambasador Ukrainy Markjan Malski oraz prezydencki minister Jaromir Sokołowski. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.