Poniedziałek, 17 marca 2014

Zmiana na stanowisku ministra rolnictwa

Prezydent RP Bronisław Komorowski, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, odwołał Stanisława Kalembę ze składu Rady Ministrów, z urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz powołał na to stanowisko Marka Sawickiego.

 

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski podkreślał, że w demokracji odejście ze stanowiska, objęcie stanowiska jest absolutnie normalne. - Trudno się dziwić opinii publicznej, że przygląda się w sposób szczególny wszystkim zmianom – wskazywał.

- Wiemy, że będziemy rozliczeni nie z tego, jak się dokonała zmiana i dlaczego, tylko z tego, co ona przyniosła i jakie problemy zostały rozwiązane – podkreślił prezydent.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że w tym roku obchodzone jest 25-lecie zmian w Polsce, także zmian zachodzących na polskiej wsi. - Jestem przekonany, że obaj panowie ministrowie, pan Kalemba i pan Sawicki będą mieli także cząstkę własnej satysfakcji i własnej dumy z faktu uczestniczenia w wielkim procesie przebudowy wsi polskiej, budowania jej przyszłości – mówił.

Prezydent życzył satysfakcji z niełatwej pracy, z niełatwej służby, a także odwagi i zdolności do podjęcia najważniejszych wyzwań, które pojawiają się dziś i pojawią w przyszłości.

 

Wyraził też przekonanie, że przy tego typu zmianie widać bardzo dobrze jak jest potrzebna kontynuacja wysiłków. - Ta zmiana następuje w momencie istotnym z punktu widzenia nadciągających różnych zagrożeń – ocenił. Wskazywał na afrykański pomór świń, który jest przyczyną niepewności i daleko idących obaw liczącej się części polskich rolników, jak i na problemy związane z eksportem polskiej wieprzowiny do Rosji.

Bronisław Komorowski życzył także tego, co jest konieczne do sukcesu, pełnej determinacji działania całego rządu i całego państwa polskiego na rzecz utrzymania solidarności państw europejskich i UE w obliczu niełatwego wyzwania, przed którym my stoimy. – Jest rzeczą zasadniczą, abyśmy wspólnym wysiłkiem zachęcili wszystkie kraje UE, by w obliczu trudności w swobodnym handlu produktami rolnymi, w tym wieprzowiną ze Wschodem zachowana została spoistość Unii i solidarność między wszystkimi krajami – podkreślił.

 

W uroczystości wzięli udział Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski oraz ministrowie w KPRP i doradcy, a także Prezes Rady Ministrów z ministrami.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.