Sobota, 3 maja 2014

"Żywy Obraz" Matejki z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Z okazji 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przed Archikatedrą Warszawską odtworzony został w sobotę przez aktorów słynny obraz Jana Matejki pt. „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”. Uczestnicy „Żywego Obrazu” ubrani byli w uszyte specjalnie na tę okazję kostiumy z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP.

 

Po mszy św. w intencji Ojczyzny inscenizację historyczną obrazu obejrzał prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką.

 

Wzięło w niej udział ponad 100 bohaterów, którzy oddalali podniosły nastrój zdarzenia i tak jak na obrazie podzielili się z mieszkańcami Warszawy radością z tej historycznej chwili. Jan Matejko uwiecznił bowiem na swoim obrazie moment, w którym dokument Konstytucji jest niesiony do Kolegiaty św. Jana w Warszawie w celu ponownego zaprzysiężenia.

 

Wydarzenie reżyserował Marek Brodzki. Głównymi „aktorami” inicjatywy byli członkowie grup rekonstrukcyjnych i miłośnicy historii. Starania, by obraz Jana Matejki jak najwierniej odtworzyć, wzmocniła współpraca z profesjonalnym kostiumografem oraz scenografem - artystami, którzy zadbali o stronę wizualną i wierność prawdzie historycznej. Producentem inscenizacji jest warszawska Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.  

 

Materiał "Konstytucja 3 Maja" z cyklu "Historia w ożywionych obrazach"  - Fragmenty - produkcja WFDiF:

 

 

Oryginalny obraz Jana Matejki powstawał od stycznia do października 1891 roku. Obecnie znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.