Środa, 11 czerwca 2014

"Nowy prezydent Ukrainy ma gigantyczny kapitał"

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że nowy prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma gigantyczny kapitał i jest też traktowany na Zachodzie jako człowiek wielkiej szansy na wyjście z sytuacji kryzysowej.


Bronisław Komorowski był pytany na środowym briefingu o rozwój sytuacji na Ukrainie.
 

Prezydent powiedział, że Polska stara się konsekwentnie wspierać Ukrainę, zarówno w okresie kryzysu tworząc sytuację sprzyjającą ograniczeniu agresji w stosunku do Ukrainy wschodniej, jak i przez wspieranie procesu modernizacji tego kraju.
 

- Szanse Ukrainy mogą być zbudowane przez równoległe działania na rzecz, z jednej strony zwiększenia bezpieczeństwa, czyli powstrzymania agresji w stosunku Ukrainy, ale równolegle z działaniami Ukrainy i Ukraińców na rzecz głębokiej modernizacji gospodarki, ustroju, decentralizacji państwa – akcentował. Ocenił, że to są te wielkie zadania, w których Polska stara się wspierać Ukrainę.
 

Zobacz także: "Polska wspiera europejskie dążenia Ukrainy" I jak dodał, temu służyło zaproszenie Petra Poroszenki, jeszcze przed jego zaprzysiężeniem, do Warszawy. Wyraził też przekonanie, mocne wystąpienia w sprawie Ukrainy na Placu Zamkowym w Warszawie odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce, na Ukrainie, ale także w Rosji, na Kremlu.
 

- Przyszłość zależy od jednoczesnej determinacji świata zachodniego w obronie Ukrainy, prawa Ukrainy do niepodległości, niezależności, do wyboru opcji politycznej. A jednocześnie poprzez zachęcanie Ukrainy do głębokich zmian ustrojowych, nie zawsze bardzo miłych – ocenił.
 

Prezydent zaznaczył, że Polska odnosi się ze zrozumieniem do działań zarówno mających na celu obronę integralności terytorium Ukrainy, jak i do działań podjętych przez prezydenta Poroszenkę i rząd zmierzających do zmniejszenia skali kryzysu na Ukrainie wschodniej.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, prezydent Poroszenko ma gigantyczny kapitał, który może i wykorzystuje zarówno w celu obrony integralności swojego państwa, jak i do szukania poparcia we wschodniej Ukrainie na rzecz budowy wspólnej przyszłości.
 

- Ten kapitał to także mocna pozycja w rozmowach ze światem zachodnim. Pan prezydent Poroszenko jest traktowany jako człowiek wielkiej szansy na wyjście z sytuacji kryzysowej – uważa Bronisław Komorowski. – świat zachodni dostrzega w prezydencie Ukrainy, jeżeli nie jedyną, to bardzo poważną szansę na zakończenie trudnego i ryzykownego konfliktu w tym rejonie – dodał.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.