Piątek, 15 sierpnia 2014

Święto Wojska Polskiego z udziałem Prezydenta RP

Prezydent Bronisław Komorowski złożył w piątek - w Święto Wojska Polskiego - kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu. Był to pierwszy punkt piątkowych obchodów wojskowego święta w tym roku. Zobacz także: Awanse, odznaczenia i podziękowania dla generałów Wystąpienie Prezydenta RP w Święto Wojska Polskiego

 
Prezydentowi towarzyszyli: minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, szef BBN Stanisław Koziej oraz generalicja. Przed pomnikiem złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Coroczna poranna ceremonia przed pomnikiem Naczelnika Państwa w Święto Wojska Polskiego to tradycja wprowadzona przez Komorowskiego.
 
Spod pomnika marszałka prezydent udał się do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie o 8.30 rozpoczęła się msza w intencji Ojczyzny.
 

- Kościół zawsze wzywał do pokoju, ale w dzisiejszym świecie potrzebni są dobrze wyszkoleni i uzbrojeni żołnierze – strażnicy wolności i bezpieczeństwa narodów - mówił bp polowy Józef Guzdek w homilii. Nawiązując do obchodzonego Święta Wojska Polskiego, biskup polowy zwrócił się z prośbą, aby w tym dniu objąć wszystkich żołnierzy, którzy polegli w walce o wolność ojczyzny, a także poległych i rannych uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, którzy daleko poza granicami naszego kraju zabiegali o sprawiedliwość i międzynarodowe bezpieczeństwo.

 

W uroczystej mszy oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego z Małżonką uczestniczyli najwyżsi dowódcy wojskowi z szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Gocułem oraz dowódcami rodzajów Sił Zbrojnych, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, inni ministrowie, szef BBN Stanisław Koziej, parlamentarzyści, korpus dyplomatyczny, władze Warszawy, a także wojskowi biskupi i kapelani obrządków prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego, którzy także odmówili modlitwy za Wojsko Polskie. Co roku we mszy uczestniczą też kombatanci, weterani oraz harcerze.

 

W dniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - zwanego Świętem Matki Boskiej Zielnej przed Katedrą Polową Wojska Polskiego w Warszawie po raz trzeci zrealizowany został w Warszawie projekt „Cudowna Moc Bukietów”. Przed mszą świętą Para Prezydencka otrzymała bukiet z ziół, kwiatów i owoców. Kwiaty wręczyli: Wiktoria Cekiera (przedstawicielka Instytutu Dziedzictwa) oraz Sebastian Lemke (przedstawiciel Gdańskiej Fundacji Dobroczynności).
 

O godz. 10 prezydent złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego, a następnie przed drugim z warszawskich pomników marszałka - przy placu jego imienia, u wylotu ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza.

 

O godz. 11 prezydent na dziedzińcu Belwederu wręczył odznaczenia i nominacje generalskie i admiralskie oraz pożegnał generałów odchodzących do rezerwy.


W południe prezydent wygłosił przemówienie przed Belwederem podczas głównej uroczystości z okazji wojskowego święta. Następnie w Al. Ujazdowskich rozpoczęła się defilada. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.