Środa, 10 grudnia 2014

Po RBN: Plan wzmocnienia bezpieczeństwa zyskał akceptację

Plan strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski zyskał akceptację, jako adekwatny do możliwości Polski i pojawiających się zagrożeń - oświadczył Prezydent RP Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Podczas środowych obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego został zaprezentowany i omówiony dokument przygotowany przez rząd, a dotyczący strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski.


- Plan, który obejmuje cały szereg obszarów, nie tylko militarnych, ale także pozamilitarnych przygotowań państwa, zwiększania jego odporności, zyskał akceptację jako adekwatny, zarówno do możliwości państwa polskiego, jak i do pojawiających się zagrożeń – poinformował prezydent. Zobacz także: W środę RBN o programie wzmocnienia bezpieczeństwa "Strategia istotna wobec zmian na Wschodzie"

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że w ramach strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa mieści się również podniesienie do poziomu 2 % PKB nakładów na obronność. - Pragnę wyrazić przekonanie, że odpowiednia ustawa rządowa, która już jest, będzie obszarem współpracy bardzo różnych sił politycznych, nie tylko tworzących koalicję – powiedział.


 

Jak mówił, podczas dyskusji padły ostrzeżenia, że realizacja planu wzmocnienia bezpieczeństwa przypadnie m.in. na rok, w którym odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne, co może stanowić pokusę do politycznego eksploatowania wszystkich trudnych decyzji.
 

- Jednym z efektów ustaleń RBN jest sugestia, abyśmy spróbowali wspólnym wysiłkiem, także poprzez kontakt z liczącymi się siłami opozycyjnymi, ustalić plan minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa RP, m.in. poprzez przyjęcie ustawowej regulacji o 2 % przeznaczanych od roku 2016 na obronność – poinformował prezydent.

 

- Zamierzam wspierać możliwość zbudowania szerokiego porozumienia wykraczającego poza obszar koalicyjny, porozumienia w sprawach obronności dla kraju. Tak, aby uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – zapowiedział.

 

Prezydent poinformował też, że w ramach planu strategicznego wzmocnienia systemu jest też zamiar przeprowadzenia w przyszłym roku ćwiczenia "Kraj 2015", które ma na celu przetestowanie skuteczności działania systemu kierowania państwem w warunkach kryzysu. - To jest to, co możemy zrobić też bez wielkich nakładów finansowych, usprawniając funkcjonowanie systemu – ocenił.


Bronisław Komorowski wskazywał, że w ramach programu mieszczą się również priorytety w zakresie planów modernizacyjnych Polskich Sił Zbrojnych.


- Chciałbym podkreślić, że Rada zgodnie uznała, że priorytetem wśród priorytetów jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Omawialiśmy ten problem z różnych punktów widzenia, ale omawialiśmy także pod wpływem informacji o kolejnych zmianach w zakresie środowiska bezpieczeństwa Polski i innych krajów naszego obszaru – podkreślił prezydent.
 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że sprawą zasadniczą jest również kontynuowanie wysiłków w zakresie implementacji ustaleń z Newport. - RBN uznała, że wśród wszystkich ważnych ustaleń z Newport niewątpliwie kwestia infrastruktury natowskiej na naszych ziemiach zasługuje na wyraźne podkreślenie – mówił.

 

W konferencji uczestniczył Szef BBN Stanisław Koziej.

 

21 października rząd przyjął strategię bezpieczeństwa narodowego, a prezydent zatwierdził ją 5 listopada. Dokument całościowo ujmuje zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i wskazuje optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa. W dokumencie wskazano, że bezpieczeństwo Polski będzie zależało od jej zdolności do efektywnej realizacji interesów narodowych i osiągania celów strategicznych w obecnych i prognozowanych warunkach bezpieczeństwa. Uznano też, że bezpieczeństwo Europy będzie determinowane przez cztery główne czynniki: NATO, Unię Europejską, strategiczną obecność USA oraz relacje z Rosją.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.