Środa, 17 grudnia 2014

"Poparcie dla Ukrainy wolnej, niezależnej i suwerennej"

Polska podtrzymuje swoje zdecydowane poparcie dla Ukrainy - zapewniał prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Ukraiński prezydent wyraził przekonanie, że przy wsparciu Polski, jego kraj wejdzie w przyszłości do UE.

 

- Polska podtrzymuje swoje zdecydowane poparcie dla narodu ukraińskiego, dla sąsiedniej przyjaznej Ukrainy – zapewniał Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, nasz kaj podtrzymuje swoje poparcie równie mocno jak 23 lata temu, kiedy Polska jako pierwsza uznała niepodległość Ukrainy.

 

- Dzisiaj równie jednoznacznie podkreślają nasze wsparcie dla Ukrainy wolnej, niezależnej, suwerennej i dążącej do świata zachodniego, która broni swojej integralności terytorialnej - zaznaczył polski prezydent.

 

Przekonywał, że nie będzie bezpiecznej Polski, bez wolnej Ukrainy.

 

Wyraził również przekonanie, że działając z Ukrainą i innymi wolnymi narodami wspólnoty narodowej "jesteśmy w stanie uporać się z kryzysem i z wyzwaniami narzuconymi Europie i Ukrainie przez wschodniego sąsiada".

 

Prezydent Polski dziękował też Poroszence za "ważne dla obu stron i wiążące obie strony wystąpienie wobec narodu polskiego w polski parlamencie".

 

- Z wielką satysfakcją i nadzieją przyjmujemy deklarowaną przez ukraińskie siły polityczne gotowość i wolę głębokich reform służących budowaniu demokratycznej oraz przyjaznej dla obywatela i dla sąsiadów europejskiej Ukrainy – mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził przekonanie, że trudne, ale konieczne reformy będą "największym osiągnięciem Ukrainy w jej drodze do świata bezpiecznego, zamożnego i racjonalnego".

 

Prezydent Poroszenko zaznaczył natomiast, że zagrożenie zewnętrzne zjednoczyło Ukrainę. - Ukraina dotąd nie była tak zjednoczona, nigdy nie była tak proukraińska, jak w tej chwili, nigdy nie była tak proeuropejska, jak dziś - mówił.

Za to chciałbym podziękować prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - dodał.

 

Ja i miliony moich rodaków marzymy, by żyć w niepodległej, demokratycznej i europejskiej Ukrainie - podkreślił ukraiński prezydent. - Wierzę w to, że Ukraina, przy wsparciu Polski, pokona wszystkie przeszkody i wejdzie do UE - powiedział Poroszenko.

 

W uroczystym obiedzie uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu - Radosław Sikorski i Bogdan Borusewicz, wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i szef ukraińskiego MON Stepan Połrorak, a także ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy - Grzegorz Schetyna i Pawło Klimkin. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.