Piątek, 9 stycznia 2015

"Przybywa osób, które chcą Polskę traktować jako ojczyznę z wyboru"

Bokserka Aleksandra Rutkowski z Ukrainy, kompozytor Igor Jankowski z Białorusi oraz ks. Francesco Andolfatto z Włoch otrzymali od prezydenta akty nadania polskiego obywatelstwa. Bronisław Komorowski wręczając akty 17 osobom, mówił, że Polska coraz częściej staje się dla obcokrajowców "ojczyzną z wyboru".

 

- Cieszę się, że mogę w ten sposób zaznaczyć wolę utrzymania otwartości Polski, jak i wyrazić przekonanie, że Polska może - na różnych zasadach - być atrakcyjna dla osób, które z różnych powodów wędrują po świecie i szukają dla siebie nowej przystani, nowych szans - mówił Bronisław Komorowski podczas piątkowej uroczystości w Belwederze. Wyraził przy tym zadowolenie, że przybywa obywateli Polski i osób, które z naszym krajem chcą wiązać swoje nadzieje i losy.

 

Prezydent podkreślił, że wolność oznacza m.in. "możliwość wyboru, kierując się emocjami, nadziejami, rachubami" i "prawo do poszukiwania swojego szczęścia, nadziei zgodnych z własnymi przekonaniami".

 

Nowym polskim obywatelom życzył, by jak najlepiej czuli się w naszym kraju i by wnosili do polskiego społeczeństwa "jak najwięcej z tego, co wraz ze sobą przywożą, co jest częścią ich kultur i języków".

 

- To jest moment, w którym odczuwam ogromną satysfakcję, że poprzez złożenie podpisu mogę przyczynić się do tego, że Polsce przybywa dobrych obywateli, przybywa osób, które chcą Polskę traktować jako ojczyznę z wyboru - powiedział prezydent. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.