Czwartek, 5 lutego 2015

O konflikcie ukraińsko-rosyjskim z ministrem spraw zagranicznych RFN

O Ukrainie i francusko-niemieckiej inicjatywie ws. kryzysu ukraińsko-rosyjskiego rozmawiali w czwartek w Belwederze prezydent Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

 

Jak powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta, odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, tematem rozmowy prezydenta i szefa niemieckiej dyplomacji była "ocena sytuacji na wschodzie Ukrainy i perspektyw rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego w kontekście zaostrzenia sytuacji w Donbasie w ostatnich tygodniach".

 

Bronisław Komorowski i Frank-Walter Steinmeier - relacjonował minister Sokołowski - omówili także założenia nowej inicjatywy, z którą wiąże się wspólny wyjazd do Kijowa i Moskwy kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Tematem rozmowy prezydenta i niemieckiego ministra spraw zagranicznych były także możliwości wsparcia Ukrainy w procesie reform.

 

W czwartek Merkel i Hollande wspólnie udali się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką, któremu mają przedstawić nowe propozycje uregulowania konfliktu na wschodzie jego kraju. Po wizycie na Ukrainie przywódcy Niemiec i Francji udadzą się w piątek do Moskwy, by zapoznać się ze szczegółami ich planu prezydenta Rosji Władimira Putina. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.