Czwartek, 5 marca 2015

Z Turczynowem o sytuacji na wschodzie Ukrainy i współpracy wojskowej

O sytuacji na wschodzie Ukrainy i polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej rozmawiali w czwartek w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Prezydent Komorowski przyjął Turczynowa w Pałacu Prezydenckim.

Jak powiedział PAP szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej, rozmowa prezydenta Komorowskiego i Turczynowa nawiązywała do ostatniego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy pod koniec lutego w Kijowie. 22 lutego polski prezydent wziął udział, wraz z kilkoma tysiącami osób, w marszu ulicami Kijowa w pierwszą rocznicę zwycięstwa rewolucji na Majdanie Niepodległości. Zobacz także: Prezydent ratyfikował umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina Prezydent w Kijowie na obchodach 1. rocznicy Majdanu

Rozmowa prezydenta Komorowskiego i Ołeksandra Turczynowa dotyczyła też oceny perspektyw rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, w kontekście porozumień zawartych w lutym w Mińsku. - Mówiono zarówno o szansach, jak i ryzyku, na które trzeba być przygotowanym - zarówno Ukraina, jak i środowisko międzynarodowe - zaznaczył gen. Koziej.

12 lutego w Mińsku wynegocjowano porozumienie o zawieszeniu broni w walkach między ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. Ustalenia z Mińska przewidywały również wycofanie przez strony konfliktu ciężkiego uzbrojenia.

Szef BBN poinformował, że podjęty został temat współpracy obu krajów w kwestiach bezpieczeństwa, "w tym pomocy, jakiej Polska może udzielić Ukrainie". - Wskazywano m.in. na działania Polski w UE i NATO dla pozyskiwania wsparcia dla Ukrainy - dodał Koziej.

Bronisław Komorowski podkreślił - relacjonował szef BBN - znaczenie brygady polsko-litewsko-ukraińskiej jako dobrego instrumentu dla transformacji sił zbrojnych Ukrainy i dostosowywania do standardów NATO.

Prezydent Polski potwierdził też gotowość naszego kraju do szkolenia podoficerów i specjalistów ukraińskich. - Mówiono też o współpracy techniczno-wojskowej, zaznaczając konieczność przejścia do rozmów eksperckich w tym temacie, a nie publicznych dyskusji - powiedział Stanisław Koziej.

W czwartek szef BBN i jego ukraiński odpowiednik podpisali w Warszawie protokół o współpracy między Biurem Bezpieczeństwa Narodowego a Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy.

- To porozumienie jest wyrazem z jednej strony potrzeby, a z drugiej woli współpracy między naszymi państwami w zakresie bezpieczeństwa. Jest jednocześnie realizacją woli naszych prezydentów, którzy postawili nam takie zadanie w Kijowie, podczas obchodów rocznicy Majdanu - mówił gen. Koziej.

Jak dodał, dokument przewiduje współpracę w najbardziej istotnych dla obu krajów sprawach bezpieczeństwa regionalnego. - Będziemy współpracowali na rzecz wsparcia Ukrainy i jej dążeń do integracji ze strukturami zachodnimi - z Unią Europejska, z Sojuszem Północnoatlantyckim - zapewnił szef BBN.

Współpraca ma dotyczyć narodowego planowania strategicznego, przeprowadzania strategicznych przeglądów bezpieczeństwa i obrony, opracowywania koncepcji strategicznych i innych strategicznych dokumentów na poziomie narodowym.

Porozumienie przewiduje spotkania przedstawicieli obu instytucji na różnym szczeblu. Konsultacje mają się odbywać średnio co kwartał. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.