Środa, 18 marca 2015

"Wskazana zmiana koncepcji strategicznej NATO"

Naszą odpowiedzią na zmiany w doktrynie wojennej Rosji powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz własnego potencjału obronnego - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył, że wskazana byłaby nowelizacja koncepcji strategicznej NATO i rozpoczęcie debaty w tej kwestii na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r.

  

- Oceniamy, że zmiany wprowadzone w doktrynie wojennej Rosji odzwierciedlają zjawisko niedobre, jakim jest zasadniczy zwrot Rosji, o cechach zwrotu strategicznego, wobec całego świata zachodniego – powiedział prezydent na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania była rosyjska doktryna wojenna w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski.

 

- W moim przekonaniu nastąpił zwrot w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego – dodał Bronisław Komorowski.

  

W jego ocenie, trzeba to odczytywać nie w perspektywie jednego roku, ale wielu lat. Jak dodał, że nastąpił zwrot od zasady zdolności do miękkiej kooperacji między Rosją a światem zachodnim, także NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego.

  

- To martwi, niepokoi, z tego trzeba wyciągać daleko idące wnioski – zaznaczył, dodając, że trzeba wyciągnąć wniosek dotyczący realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport dotyczących całej wschodniej flanki NATO i zwartości całego Sojuszu.

  

- Byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty nad tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku – podkreślił prezydent.

 

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że rosyjska doktryna zapowiada perspektywę – to co najbardziej niepokoi – presji na kraje sąsiednie. Zwrócił też uwagę, że w dokumencie pojawiały się zapisy mówiące o możliwości użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej w państwie rosyjskim. - To być może należy interpretować jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego – ocenił.

  

- Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą odpowiedzą - naszą, czyli polską, i naszą, czyli natowską i całego świata zachodniego - na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej po prostu powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz także umacnianie własnego potencjału obronnego, co się dzieje – pokreślił prezydent.

 

Posiedzenie RBN odbyło się w nowym składzie. W związku z rozwiązaniem klubu poselskiego Twój Ruch, ze składu Rady odwołany został przewodniczący partii Twój Ruch Janusz Palikot.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.