Środa, 18 marca 2015

Prezydent: Wyrażamy absolutne potępienie dla zamachu w Tunisie

Wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie - oświadczył w środę prezydent Bronisław Komorowski. Atak terrorystyczny w Tunisie nazwał "brutalnym i niesłychanie tchórzliwym".

 

Wcześniej w Belwederze odbyło się spotkanie prezydenta z premier Ewą Kopacz ws. ataku w Tunisie, w którym poszkodowani zostali Polacy. W spotkaniu uczestniczyli także Szef BBN Stanisław Koziej, Podsekretarz Stanu w KPRP Jaromir Sokołowski oraz Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki.

 

- Nasi rodacy stali się obiektem brutalnego i niesłychanie tchórzliwego ataku terrorystycznego - powiedział prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu.

 

Jak dodał, dociera do nas wszystkich, że "żyjemy w niebezpiecznym świecie, gdzie sprawą zasadniczą jest okazywanie sobie nawzajem solidarności i wsparcia oraz zachowanie jedności świata zachodniego".

 

- Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich, jeśli powiem, że w stopniu niesłychanie zaangażowanym wyrażamy absolutne potępienie zarówno dla zamachu, który dotknął naszych rodaków, jak i w stosunku do szerokiego zjawiska terroryzmu na świecie – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Tunisie z udziałem polskich obywateli flagi na Pałacu Prezydenckim i Belwederze zostały opuszczone do połowy masztu.

 

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział także, że o zamachu w Tunisie rozmawiał w środę z prezydentem Tunezji Bedżi Kaid Essebsim. - Rozmawiałem dzisiaj z panem prezydentem Tunezji; złożyliśmy sobie nawzajem wyrazy solidarności w obliczu nieszczęścia oraz zapewnienia o woli utrzymania współpracy, kontaktów w kwestiach bezpieczeństwa, także bezpieczeństwa polskich turystów w Tunezji - powiedział prezydent.


Jak dodał, Essebsi zapewnił go o "nieustającym zaangażowaniu i pomocy udzielanej ofiarom polskim". - Prezydent Essebsi był w szpitalu, odwiedził polskich rannych. I ta opieka będzie realizowana w dalszym ciągu, także w ścisłym współdziałaniu rządu polskiego i rządu tunezyjskiego - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Prezydent poinformował także, że rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do stworzenia możliwości powrotu do kraju osób dotkniętych zamachem w Tunisie, jak i ewentualnie polskich rannych.

 

- Rozmawiałem z panią premier. Oceniam, że rząd podjął wszystkie adekwatne działania zmierzające do zarówno stworzenia możliwości powrotu do kraju osób z kręgu dotkniętych tym zamachem, jak i ewentualnie polskich rannych – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent zaznaczył, że "zostały podjęte działania zmierzające do zapewnienia opieki psychologicznej, medycznej". - Jestem również przekonany, że będą podjęte wszystkie inne stosowne działania - zapewnił.

 

Czwartkowe posiedzenie Rady Europejskiej może zdaniem prezydenta być dobrym forum do okazania wspólnego, jednoznacznego stanowiska ws. woli zwalczania zjawisk terrorystycznych na świecie.

- Polska, ze względu właśnie na drastyczność tych wydarzeń, będzie także w sposób bardzo zdecydowany działała na arenie międzynarodowej. Jestem przekonany, że jutrzejsze posiedzenie Rady Europejskiej może być takim forum dobrym do okazania i solidarności, i jednoznacznego, wspólnego stanowiska woli zwalczania zjawisk terrorystycznych na świecie – powiedział Bronisław Komorowski.

(PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.