Czwartek, 23 kwietnia 2015

"Polska gospodarka jest najlepszym ambasadorem kraju"

Polska gospodarka, z jej sukcesami i z ludźmi, którzy te sukcesy reprezentują, jest najlepszym ambasadorem Polski - mówił w czwartek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski podczas finału czwartej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

 

Nawiązując do czwartkowego wystąpienia ministra spraw zagranicznych w Sejmie, który przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 r., prezydent powiedział, że przyjemnością jest słuchanie za granicą komplementów pod adresem Polski i jej gospodarki.

 

- Prezydent, jeżdżąc po całym świecie, poznaje i kolegów prezydentów, i różne sytuacje, ale także poznaje ambasadorów Polski. I muszę państwu powiedzieć - z całym, największym szacunkiem dla ambasadorów - że jestem głęboko przekonany, iż najlepszym ambasadorem Polski jest polska gospodarka z jej sukcesami, ale także z ludźmi, którzy te sukcesy reprezentują, stanowią najlepszą wizytówkę kraju. To jest prawdziwa przyjemność - jeździć i słyszeć takie komplementy pod adresem Polski i pod adresem polskich osiągnięć gospodarczych - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Myślę, że wszyscy przeżywamy głęboką satysfakcję z tych niebywałych zmian, które się stały naszym udziałem, a także i za naszą sprawą się dokonały. I myślę, że tym wszystkim ludziom, którzy tworzyli tę nową rzeczywistość, a także tym wszystkim, którzy dzisiaj z niej korzystają, jest poświęcona nagroda imienia Jana Wejcherta - dodał.

 

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie wręczono Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Są one przyznawane w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacja oraz działalność społeczna.

 

W kategorii "Sukces" nagrodzono wieloletniego prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosława Józefowicza. Kapituła doceniła go za determinację w dążeniu do celu i trafne decyzje biznesowe, a także za "umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową, gdzie skutecznie konkuruje z globalnymi potentatami, jednocześnie poprawiając jakość życia swoich klientów".

 

W kategorii „Wizja i Innowacja” nagrodę odebrał Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox działających w branży wykończenia i aranżacji wnętrz, ale także mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła "innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzenia przez niego biznesu, a jednocześnie zaangażowanie w sferę praktycznej edukacji, w tym zawodowej".

 

Nagrodę w kategorii "Działalność Społeczna” otrzymał Jarosław Kuba, który związany jest ze Stowarzyszeniem „Bałt” i od wielu lat działa społecznie w woj. świętokrzyskim. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła wagę zainicjowanych przez stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. "W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt” mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tys. turystów rocznie - wskazano w uzasadnieniu.

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki autorstwa Alexandry Wejchert oraz 100 tys. zł nagrody pieniężnej.

 

Kapituła konkursu zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej, którą po raz pierwszy wręczono organizacji, a nie pojedynczej osobie. Otrzymało ją Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za doprowadzenie do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz pokazanie jak może "skutecznie i ponad podziałami przebiegać współpraca strony publicznej, prywatnych darczyńców i organizacji społecznych".

 

Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta wybierani są przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk gospodarczych, społecznych, artystycznych oraz mediów m.in. prof. Leszek Balcerowicz, prof. Michał Kleiber i Mariusz Walter.

 

Polska Rada Biznesu została założona w 1992 r. Jest organizacją skupiającą właścicieli i prezesów największych firm polskich i działających w Polsce. Jan Wejchert był współzałożycielem firmy ITI, a później telewizji TVN. Zmarł w 2009 r. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.