Wtorek, 9 czerwca 2015

Prezydent wręczył akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył we wtorek akt mianowania nowemu Dowódcy Generalnemu - 30 czerwca stanowisko obejmie gen. dyw. Mirosław Różański. Dotychczasowy Dowódca Generalny gen. broni Lech Majewski odejdzie na emeryturę.

- Jest kwestią dobrego obyczaju, ale także odpowiedzialności za polskie siły zbrojne, stworzenie szansy sukcesywnego przejęcia odpowiedzialności - powiedział prezydent przypominając, że faktyczna zmiana dowódcy nastąpi 30 czerwca.

Bronisław Komorowski podkreślił, że zmiana dokonuje się w momencie szczególnym - niepokojących wydarzeń na wschodzie i starań o wzmocnienie NATO na wschodnich obrzeżach.

- Nasza troska o to, by bezpieczna była wschodnia flanka sojuszu północnoatlantyckiego, musi się przejawiać przede wszystkim tym, aby ten element flanki wschodniej, jaki stanowi Polska i polska armia, był dowodzony i szkolony i aby był przygotowany na każdą okoliczność - dodał prezydent.

Gen. Majewskiemu - pierwszemu Dowódcy Generalnemu - prezydent dziękował za rolę odegraną w reformie systemu dowodzenia, która wprowadziła to stanowisko. Gen. Różańskiemu życzył, by umacniał nowe rozwiązania oraz aby miał to wielkie szczęście, ale i umiejętności, aby wzmacniać polskie siły zbrojne, także korzystając z decyzji, które zapadły w zakresie modernizacji.

- To będzie także wielka odpowiedzialność za jakość, za zdolności i umiejętności polskiego wojska - dodał.

 

Gen. Różański zapewnił, że zadba, aby podlegające mu związki taktyczne były gotowe do przyjęcia nowych systemów uzbrojenia, dedykowanych wojsku w ramach programu modernizacji technicznej oraz że wojsko będzie się szkolić, by było gotowe wypełniać plany przygotowane w Sztabie Generalnym. Zapowiedział, że będzie współpracował z dowódcą operacyjnym i z sojusznikami, słuchając opinii starszych kolegów, którzy już zakończyli służbę, i wszystkich tych, dla których ważne jest bezpieczeństwo kraju.

 

Dotychczasowy Dowódca Generalny gen. broni pilot Lech Majewski, który odebrał we wtorek akt zwalniający ze stanowiska, 30 czerwca skończy 63 lata i będzie musiał przejść w stan spoczynku. (PAP, inf. własna)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.