Poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Wspomnienie o Profesorze Wiesławie Chrzanowskim

Bolesna wiadomość o śmierci Profesora Wiesława Chrzanowskiego zaskoczyła nas wszystkich, kiedy już myślami byliśmy przy Majówce z Polską. Los zrządził, że ten jeden z głównych twórców naszej drogi do wolności i suwerenności odszedł w przeddzień podniosłych Majowych Świąt. A może to dodatkowy znak, że odszedł od nas prawdziwy mąż stanu, wybitny prawnik i gorący patriota, właśnie taki, jakimi byli przed ponad 220 laty twórcy Konstytucji 3 Maja.

Kiedy trzeba nie szczędził życia i zdrowia w służbie Ojczyzny. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim walczył w batalionie NOW-AK „Harnaś”. Po wojnie, kiedy Polska stała się sowieckim satelitą, działał aktywnie w konspiracji niepodległościowej, za co na wiele lat trafił do komunistycznego więzienia.

Po opuszczeniu wiezienia nie opuścił rąk. Pracował intensywnie na rzecz pomnażania substancji narodowej i wewnętrznej polskiej suwerenności, kierując się wskazaniami wielkich, twórców obozu narodowego. Wspomagał narodową misję Kościoła a potem aktywnie wspierał „Solidarność”.

My, pokolenie „Solidarności”, widzieliśmy w nim swojego Nauczyciela, swoistą arkę przymierza między II Rzeczpospolitą, która Go ukształtowała, a naszymi czasami, kiedy znowu trzeba było walczyć o wolną i suwerenną Polskę.

Był też dla wielu prawdziwym wzorem w odbudowanej, suwerennej III Rzeczypospolitej, która uhonorowała go najwyższymi stanowiskami i godnościami. Także dlatego, że pozostał sobą - skromnym i wrażliwym człowiekiem, z godnością i bez nienawiści przyjmującym ciosy zarówno od wrogów, jak i od niedawnych współpracowników.

W Jego osobie żegnamy dzisiaj kawalera Orderu Orła Białego, wielkiego Polaka, który dobrze zasłużył się Ojczyźnie. Na trwałe wszedł do naszego Polskiego Panteonu.

 

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.