Środa, 27 marca 2013

"Dla odrodzenia się wolnej Polski miał wielkie zasługi"

Fot. arch. Krzysztof Kozłowski odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (3 czerwca 2011 r.)

Krzysztof Kozłowski miał bardzo wyraźną wizję nowoczesnej Polski. Był współautorem polskiej przemiany po 1989 r., człowiekiem ogromnej wiedzy, rozwagi i odwagi. Wziął odpowiedzialność za przeobrażenia arcytrudnego resortu - Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, za likwidację Służby Bezpieczeństwa, za przekształcenie milicji obywatelskiej w policję mającą służyć obywatelom wolnej Polski.

 

Podziwiałem go za cierpliwość, z jaką podejmował dyskusję o swojej roli w polskich przemianach. Był otwarty na dialog, na wyjaśnianie motywów trudnych decyzji, jakie przyszło mu podejmować.

 

Jako minister, senator, szef UOP, wykładowca KUL, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego" zawsze pozostawał tym samym skupionym człowiekiem ważącym słowa i sens własnych czynów. Zawsze dbał o to, by jego decyzje, jego wypowiedzi, wykłady akademickie i redaktorskie uwagi służyły młodemu pokoleniu.

 

Z wdzięcznością wspominam współpracę w rządzie premiera Mazowieckiego - współpracę dwóch niełatwych resortów „siłowych". Cieszę się, że w 2011 r. jako Prezydent Rzeczypospolitej mogłem dziękować Krzysztofowi Kozłowskiemu za pracę w tym przełomowym okresie, wręczając mu Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, bo dla odrodzenia się wolnej i demokratycznej Polski miał wielkie zasługi. Choć już od dziesięciu lat nie był czynnym politykiem, miał głębokie rozeznanie w bieżących sprawach. Do końca nie przerwał refleksji nad sytuacją Polski i rolą obywatelskiego zaangażowania. Jego teksty, książki, uwagi rzucane w bezpośrednich rozmowach pozostają cennym źródłem wiedzy o najnowszej historii Polski.

 

Wspomnienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o Krzysztofie Kozłowskim ukazało się w "Gazecie Wyborczej" 27 marca 2013 roku.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.